آموزش منطق ریاضی-دکتر مجید علیزاده

آموزش منطق ریاضی-دکتر مجید علیزاده
آموزش منطق ریاضی-دکتر مجید علیزاده

دانلود جلسات تصویری آموزش منطق ریاضی توسط دکتر مجید علیزاده در دانشگاه تهران.

تعداد جلسات: ۶ جلسه

موضوعات:

جلسه اول – معرفی درس منطق ریاضی از نگاه تاریخی
جلسه دوم – معرفی منطق گزاره ها(زبان)

دانلود:

آموزش منطق ریاضی-دکتر مجید علیزاده :

جلسه اول – معرفی درس منطق ریاضی از نگاه تاریخی:


جلسه دوم – معرفی منطق گزاره ها(زبان):


جلسه چهارم – ادامه ی معناشناسی:

دریافت با حجم کم دریافت با کیفیت بالا


جلسه پنجم – شروع نظریه برهان

جلسه ششم – نظریه برهان (روش اصل موضوعی)

 

منبع: سایت مکتبخونه

آمار این صفحه: بازدید امروز:۱ بازدید کل: ۳,۱۳۲

یک فکر در “آموزش منطق ریاضی-دکتر مجید علیزاده”

  1. سلام محمد جان،

   ممنون از پاسخت. دو نکته بگویم در باب تمام شدن بحث: یکی به قرینه خود کلاس که کتابهایی چون کتاب منطق ریاضی دکتر اردشیر را توصیه میکند و چند کتاب دیگر برای استفاده از آن جهت تدریس. پس منطقاً نمیتواند برای یک کورس دو جلسه منطق ریاضی کفایت کند. نکته دوم اینکه سر زدم، دیدم مکتب خانه هم کلاس منطق ریاضی دکتر علیزاده را گذاشته. از عکس تصویر ظاهراً همین بود که شما هم گذاشته اید. نکته دوم ام خودش دو بخش میشود: یکی اینکه کلاس علیزاده -اگر همین باشد که شما گذاشته اید- در سایت مکتبخانه “شش قسمت” بود(یعنی هم به قرینه درونی که ذکرش رفت کلاسها بیشتر است و هم اگر این کلاسها که در مکتبخونه قرار دارد، همین ها باشند، بعنوان قرینه بیرونی شاهدی بر مدعای من که کلاسها منطقاً باید طولانیتر باشند)، بخش دوم نکته دوم(به برای بقای سایت بسیار مهم است): این است که، تا جایی که من خبر دارم مکتبخونه از طرف چند دانشگاه و همکاری ایشان دارد پشتیبانی میشود. اگر کلاسهای مشترکی -مثل همین کلاس علیزاده- شما هم اشترام میگذارید، بهتر است به دو دلیل منبع اصلی را ذکر کنید: دلیل اول: به لحاظ اخلاقی. ظاهرا منحصرا و مشخصا کلاسها برای سایت مکتبخونه ضبط و آمده میبشه(دلایل شرعی هم شاید داشته باشد من ناآشنایم)، دلیل دوم ام، دلیلی حقوقی است. جدای حق داشتن و نداشتن، باید بگویم سعی شما مبارک است، ای بسا کسانی جاهای دیگر را نبینند و اینجا را بیابند و بسیار چیزها ببینند. مثل خود من. اما اگر جایی و یا کسی یا بقولی شخص حقیقی یا حقوقی، حقی داشته باشد، و در ایران هم باشد، عدم ذکر منبع میتواند برای اینجا دردسر ساز شود. و حقیقتش من بعنوان یک مخاطب، هرچند موضع هم داشته باشم با دوستانی که راه اندازان این سایت اند، خوش ندارم جایی که دارد خیرخواهانه و رایگان خدماتی فرهنگی انجام میدهد، بخاطر یک عدم ارجاع و ذکر نکردن منبع برخی مطالبش(نه همه اش)، کارش به شکایت و دعوای دادگاهی و … بکشد. و در نهایت دردسری بر سر راه راه اندازانش قرار گیرد. شاید لزوم کردن این نکته برای بقای سایت و اعتماد به سایت مفید فایده باشد.
   امیدوارم در آینده، برخی چیزهایی که میدانم نیاز است هم شما انجام دهید. فعلا که معطل بر زمین مانده اند. من به تجربه و سفر خوب میدانم در ایران هستند کسانی که در شهرهای مختلف، واقعاً دوست دارند کتاب معتبر قدما را در منطق یا مباحث الفاظ کلام و یا مباحث کلامی و منطقی و زبانی بخوانند، دوست دارند منطق جدید بخوانند، منطق مرتبه اول، منطق موجهتات، منطق ریاضی. اما امکانات نیست، هزینه بالاست، تنگناهای جغرافیایی و … مانع از رشدشان است. خوب است شما در جوار کارهایی که میکنید، این قبیل دروس را هم از اهل فن بیابید و در سایت بگنجانید.
   نکته آخر اینکه، لطفاً در نظر بگیرید که کیفیت کارتان بسی مهمتر از کمیت ماجراست. یادم است دوستی سالاه پیشس وبلاگی راه انداخت و کلاسهایی را آانجا اشتراک میگذاشت. اما مدرسینی را که انتخاب میکرد چه در فلسفه اسلامی و فلسفه غرب، و منطق قدیم و جدید، و کلام قدیم و جدید، ضعیف بودند. یکی دو تایش خوب بود. همین باعث شد وبلاگ کوچک درخششی کند و زود بمیرد. همین الان وضعیت دروس حوزوی برخی را رنج میدهد. مثلا یک زمانی متون قوی و محکم را در منطق میخواندند الان دارند تلخیضی از منطق مظفر میخوانند، در صورتی که زمانی شرح شمسیه بود، اساس الاقتباس و شفا و … بود.

   امید و توفیقتان دم افزون
   سعی تان مشکور
   با مهر
   بهترین آرزوها

   1. بانظراتت کاملا موافقم. چند مطلبی از این سایت گذاشته شده با ذکر منبع هست این یکی در رفته. البته اصولا باید توی ویدئویی که ساخته میشه منبع ذکر شه، مثل راسخون یا سایت خود ما که صوت‌هاش دارای تگ صوتیه و ما کاملا راضی هستیم از لینک‌های سایت کپی بشه. گرچه برای احتیاط گاها اجازه هم (بصورت ایمیل یا شفاهی) گرفته شده.
    در مورد نکته‌ی دوم مطمئن باش ما دنبال بهترین استادهاییم، و بشدت این قضیه رو جدی دنبال میکنیم.
    منتظر نظرات سازندتون هستیم.

   2. باسلام .درپاسخ دوستمان راجع به قسمت آخر کلامشان باید عرض کنم درحوزه هنوزهم متون بسیارقوی علم منطق بااساتید بسیار قوی تدریس میشود.واینکه صرفا یک تلخیص منطق میخوانند کاملا اشتباه است.بله ممکن است ازتلخیص امتحان گرفته شود ولی این لزوما به معنای این نیست که درحوزه دیگر متون قوی کارنمیشود .

 1. سلام،
  اولاً صمیمانه بخاطر زحماتتان ممنون و سپاسگزارم. حقیقتاً کاری که میکنید کارستان است.
  اما دو نکته:
  اولاً: چرا از درس “منطق ریاضی” فقط دو جلسه اش را گذاشتید؟ مابقی آن کی قرار است قرار گیرد؟
  ثانیاً: خوب است یک دوره “منطق جدید” مثلاً کتاب دکتر ضیاء موحد با عنوان “درآمدی بر منطق جدید” هم اگر مدرسِ کاردرستی درس داده را اینجا بگذارید. الان شما منطق مظفر را گذاشتید و چند کتاب دیگر که همه منطق سنتی هستند. منطق ریاضی هم که ناقص گذاشته اید.
  ثالثاً: در کنار کتب منطقی مثل کتاب مظفر که کارهای خوبی هستند. خوب است اگر مرحمت بفرمایید و دروس منطقی ای مثل درس “منطق شفا” ابن سینا و یا “اساس الاقتباس” خواجه نصیر و… که معتبرترین کتب منطقی ما هستند، را هم که استادان مبرزی درس داده اند اینجا بگذارید. تا علاقه مندان، بخصوص که کسانی که بنحوی یا در ایران به استادان خوب دسترسی ندارند و یا دور از وطن اند، استفاده کنند.

  با بهترین آرزوها
  سعی تان مشکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *