تدریس کفایت الاصول-استاد زنجیرزن حسینی

علم اصول از جمله علومی است که در مکتب منوّر فقه تشیع از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و اکثر دانشمندان و علما از آن به «منطق فقه» نام می‌برند.
نظریات و دیدگاه‌های علمی فقهای بزرگ شیعه در علم اصول، حاکی از واقعیتی است که دوام و ماندگاری هر نظریه و دیدگاه، منبعث از فکر اجتهادی و ذوق فزاینده علمی مجتهد فاحص است؛ از این رو کتاب «کفایة الاصول» مرحوم آخوند خراسانی دارای بالاترین شأن علمی- فلسفی است که علمای طراز اوّل متأخر به شرح و تفصیل، و یا نقد آن پرداخته‌اند…

دانلود جلسات در ادامه…

دربار‌ی علم اصول:

علم اصول از علوم کهن و گسترده‌ای است که در بستر تمدّن عظیم اسلامی به مرور زمان و با تلاش‌های روزافزون اندیشمندان اسلامی به رشد و تعالی خود رسیده است و در حال حاضر نیز، در حوزه‌های علمیّه و در مجامع دانشگاهی، این مسیر همیشگی خود را با نظریه‌های جدید و حلّ مسائل پیچیده آن ادامه می‌دهد.
در واقع، علم اصول؛ عبارتست از علمی که منجر به کشف قواعدی برای استنباط احکام شرعی می‌شود. بنابراین، اساس و پایه استنباط احکام فقهی است که هر مجتهدی ناگزیر به یادگیری این علم از یک طرف، و داشتن مبانی فکری لازم جهت استخراج و استنباط آن احکام از طرف دیگر است.
فهم اندیشه‌ها و اصول نظام‌مند فکری عالمان، تنها راه دستیابی به مبانی فکری علما و اندیشمندان اسلامی است که با تأمل در آن مبانی به زوایای تاریک یا تناقضات آرای فقهی‌شان می‌توان پی برد و به بررسی و حتی نقد و تحلیل آن‌ها پرداخت.
مرحوم «شیخ ملا محمد کاظم خراسانی» معروف به «آخوند خراسانی»، برجسته‌ترین شخصیت علمی و دانشمند بی‌بدیل علم اصول است که با طرح مبانی اصولی تازه در آثار و تألیفات خود و نیز با پرورش محقّقان و شاگردان سرشناس در حوزه فقه و اصول، تحوّل شگرفی در عالم تشیّع به ویژه در علم اصول ایجاد کرد که در دوره اخیر، بزرگان علم اصول همچون «محقق سید ابو الحسن اصفهانی»، «محقق نائینی»، «محقق کمپانی» و «آغا ضیاء عراقی» (رحمة اللّه علیهم) با نقد آراء و مبانی اصولی آخوند و ارائه نظریه‌های راه‌گشا و مبانی جدید، به توسعه و تعمیق این علم همت گماشتند.
از میان مهم‌ترین آثار تألیفی آخوند خراسانی، دو کتاب ارزشمند «کفایة الاصول» و «درر الفوائد فی الحاشیة علی الفوائد» از درخشش و اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردارند که برجسته‌ترین ویژگی موجود در این دو اثر، به ویژه «کفایة الأصول»، استفاده از قواعد و مسائل فلسفی در مباحث علم اصول است که جدای از تأثیر در تکامل این علم، با مشکلی با عنوان خلط مسائل علوم واقعی و مسائل علوم اعتباری، همراه بوده است.
در عصر حاضر نیز، حضرت امام خمینی (س) با بیان دیدگاه‌های نو و ابتکاری و طرح مبانی جدید، نقش بسزایی در روند تکامل دانش علم اصول ایفا کردند که این ویژگی در آثار ارزشمند اصولی ایشان به خصوص «تهذیب الاصول»، «مناهج الوصول إلی علم الأصول» و «جواهر الأصول» به روشنی پیداست، امّا ایشان درباره نقد و بررسی آرای فقها بالأخص آخوند خراسانی، ابتدا به بررسی مبانی آن آراء پرداخته، و بعد در قالب

مقدّمات، مبانی اصولی و عرفی خود را بیان می‌کردند.
در کتاب حاضر، یکی از شاگردان بنام و مشهور حضرت امام خمینی (س)، «حضرت آیت اللّه سید محمد موسوی بجنوردی (دام عزّه)» که در مجامع علمی و دانشگاهی کشور با آثار و اندیشه‌های جدید شهرت یافته، و در رشد و تعالی فقه و حقوق از چهره‌های شاخص و ماندگار بوده، بر تحلیل و نقد آرای آخوند خراسانی و یا به تعبیر بهتر، به بررسی علمی و نقد فلسفی یکی از اصول عملیه با عنوان «استصحاب» پرداخته است که به حق بایستی مدّعی شد که مسئله استصحاب در اصول، پیچیده‌ترین بحث اصولی است که هرکسی یارای تدریس و شرحش را ندارد. از این رو، به خوبی پیداست که این اثر سترگ باب جدیدی را در علم اصول می‌گشاید تا دانشمندان دیگری بیش از پیش وارد این وادی شوند. البته مؤلف این کتاب از سرچشمه‌های فیّاض فقه، اصول و فلسفه همچون «علّامه میرزا سید حسن موسوی بجنوردی، آیت اللّه سید ابو القاسم خویی، آیت اللّه سید محسن حکیم و شیخ صدرا بادکوبه‌ای- قدس اللّه اسرارهم» بهره‌ها برده است.
این کتاب، حاصل درس خارج اصول حضرت استاد است که در طول تدریس هفت‌ساله‌اش توسط یکی از دانشجویان فعّال‌اش «سرکار خانم فرحناز افضلی قادی» تقدیر یافته است.
شایان ذکر است، اینجانب به لحاظ آشنایی بیشتر با مبانی اندیشه‌ای حضرت استاد چه در فقه و چه در اصول، در طی هشت ماه با نظارت و درایت استاد، به تصحیح این اثر پرداختم که در موارد متعدّدی نظر اصولیشان و در موارد اندکی نظر فقهی‌شان را با ذکر منبع متذکر شدم؛ لازم به توضیح است که مطالب مندرج در قسمت (تحقیق در مقام) نظر تحلیلی- اصولی حضرت استاد می‌باشد، باشد که تلاش همه تلاشگران حوزه اندیشه و معرفت قبول درگاه حضرت احدیت افتد…
دانلود:

کفایه: جلسات ۱ تا ۱۱۰حجم: ۸۰۱-MB کفایه: جلسات ۱۱۱ تا ۱۹۰حجم: ۵۴۱-MB

دانلود جلسه‌های اول بصورت مجزا: دانلود جلسات اول بصورت مجزارفتن به پوشه‌ی فایل‌ها

آمار این صفحه: بازدید امروز:۱ بازدید کل: ۳,۰۸۵

یک فکر در “تدریس کفایت الاصول-استاد زنجیرزن حسینی”

 1. با سلام
  با تشکر از سایت خوب تان
  اگر امکان دارد ادامه تدریس کفایه استاد زنجیر حسینی را هم بارگذاری بکنید.
  ممنون از لطفتان

 2. سلام ممنون از زحماتي كه مي كشيد انشاالله اجرتان با امام زمان عج لطفا فايل كفايه آقاي زنجيرزن حسيني را كه حجم بالاست(نزديك يك گيگ است) تكه تكه كنيد تا بتوانيم دانلود كنيم و آن بخشي كه مورد نياز است را زودتر دانلود كنيم متشكرم

 3. با سلام و احترام
  اگه ممکنه فایلهای تدریس اصول مظفر رو از اساتید خوب هم بارگذاری کنید
  خصوصا استاد شورگشتی(که خود استاد زنجیرزن هم بسیار تعریف کردن از نحوه تدریس ایشون)
  تشکر

   1. اگه امکانش هست، زمان احتمالی بارگذاری رو هم بگید تا بدونیم چقدر باید صبر کنیم و توی این مدتی که طول میکشه که اجازه گرفته بشه، یه مقداری از سایر اساتید استفاده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *