مقاله : اسلام شناسی-تصاویر اهل بیت (ع)

مقاله : اسلام شناسی-تصاویر اهل بیت (ع)

پرسش:

پيام كوتاه اعتقاد به تمثال امام كه در بعضي خانه ها وحسينيه ها و مساجد هست جايز است يا از مصاديق گناه وشرك است؟

پاسخ:

سلام عليكم.
در اين مسأله مناسب است هر كسي از مرجع تقليد خود پرسش كند.
برخي از مراجع، از نصب اين گونه تصاوير، نهي نموده اند.
امّا اگر نظر تحيلي حقير را بخواهيد عرض مي كنم: از نظر حقير، ترويج اين گونه تصاوير، جايز نيست. چرا كه؛
◄ اوّلاً تأييد يك دروغ است. و تأييد دروغ، خودش هم در حكم دروغ گفتن است. وقتي كسي مي گويد: « اين عكس فلان امام است» قطعاً دروغ مي گويد. چون آن عكس، قطعاً عكس آن امام نيست. همين كه اين گونه تصاوير را به نام فلان امام، به در و ديوار مي زنند، يعني به صورت ضمني، در حال دروغ گفتن هستند. دروغ گفتن، لازم نيست حتماً با زبان باشد.
◄ ثانياً ترويج اين گونه عكسها، باعث مي شود كه دشمنان شيعه، شيعه را مردمي خرافه گرا و دروغگو معرّفي كنند.
◄ ثالثاً ترويج اين عكسها باعث مي شود كه مردم كم كم به آن تصاوير، ابراز احترام كنند؛ و اين ابراز احترام، كم كم به سمت نوعي بت پرستي سوق پيدا مي كند، نظير آنچه كه در مسيحيّت ديده مي شود. وقتي جلوي اين عكسها گرفته نشد، كم كم مجسمه هايي هم از روي آنها ساخته مي شود.
◄ رابعاً بايد ديد اين تصاوير را ابتدا چه كساني توليد كرده اند و چه هدفي از اين كار داشته اند؟
اگر خوب دقّت فرماييد مي بينيد كه اكثر اين تصاوير، در اصل عكس زن هستند كه با ريش و سبيل گذاشتن، تبديل به مرد شده اند. بنده شخصاً حتّي مدل زنانه ي همين تصاوير را هم ديده ام. البته اينها به صرف ريش و سبيل گذاشتن بسنده نكرده اند، بلكه تا توانسته اند، اين تصاوير را آرايش هم كرده اند؛ از سايه ي زير چشم و رمل كشيدن و حتّي رنگ حال اين تصاوير را بگذاريد كنار آن نوحه هايي كه به جاي پرداختن به فضائل اهل بيت(ع) و هداف امامتشان، مي پردازند به چشم و ابرو و قدّ و بالاي اهل بيت(ع). براي شخص بصير، روشن است كه جرياني انحرافي، در حال ايجاد انحراف در نگرش شيعه به اهل بيت(ع) است. اينها مي خواهند جوان ما به جاي آنكه از امامانش شجاعت و مردانگي بياموزد، زنانگي و خودآرايي را بياموزند.
بلكه فراتر اينها، اين تصاوير، در واقع دارند تصويري از ائمه(ع) القاء مي كنند كه وقتي فردا امام زمان(عج) ظهور كردند، ايجاد مشكل خواهد كرد. چون مردم به مرور زمان ذهنشان عادت مي كند كه از امام زمان(ع) نيز چنين چهره ي زنانه اي ترسيم كند. آنگاه وقتي امام زمان واقعي ظهور نمود و قيافه اي غير از آن داشت كه مردم در ذهن خود ساخته اند، طبيعي است كه در پذيرش او، دچار مشكل خواهند شد.
از آن طرف، دشمنان اسلام، افرادي شبيه به همين تصاوير را به عنوان امام زمان جعلي بر مي انگيزند، و مردم هم به خاطر ذهنيّتي كه از اين تصاوير برايشان درست شده، باورشان مي شود كه اينها امام زمان واقعي اند. در ايران خودمان، تعداد زيادي، با همين ترفند، مردمان ساده لوحي را پيرو خود كرده اند. البته اغلب اين مهدي هاي دروغين، دستگير شده اند. در كشورهاي اطراف مثل تركيّه و جمهوري آذربايجان هم همين الآن چندين نفر ادّعاي نبوّت و مهدويّت دارند.

جهت مشاهده کلیپ مربوط با کلیک روی لینک زیر :
کلیپ از استاد رائفی پورمنبع کلیپ : روشنگری

آمار این صفحه: بازدید امروز:۱ بازدید کل: ۷۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *