مقاله: راهنماشناسی-علم غیب پیامبر قبل از نبوت

مقاله: راهنماشناسی-علم غیب پیامبر و امام قبل از نبوت و امامتشان :

پرسش:

سلام .
پيامبر قبل از نائل شدن به مقام نبوت و امام قبل از نائل شدن به مقام امامت از علم غيب برخوردار بوده يا نه ؟

پاسخ:

بلی هر دو دارای علم غیب بوده اند.
شواهد فراوانی در دست است که رسول الله(ص) و ائمه(ع) از همان دوران نوزادی و کودکی، هم با ملائک در ارتباط بوده اند، هم علم غیب داشته اند هم صاحب معجزات بوده اند.
امیر المؤمنین(ع) در نهج البلاغه فرموده اند: « … از همان لحظه‏اى كه پيامبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم را از شير گرفتند، خداوند بزرگ‏ترين‏ فرشته‏ ی خود را مأمور تربيت پيامبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم كرد تا شب و روز، او را به راه‏هاى بزرگوارى و راستى و اخلاق نيكو راهنمايى كند؛ و من همواره با پيامبر بودم چونان فرزند كه همواره با مادر است. پيامبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم هر روز نشانه تازه‏اى از اخلاق نيكو را برايم آشكار مى‏فرمود، و به من فرمان مى‏داد كه به او اقتداء نمايم. پيامبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم چند ماه از سال را در غار حراء مى‏گذراند، تنها من او را مشاهده مى‏كردم، و كسى جز من او را نمى‏ديد، در آن روزها، در هيچ خانه اسلام راه نيافت جز خانه رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله و سلّم كه خديجه هم در آن بود و من سوّمين آنان بودم. من نور وحى و رسالت را مى‏ديدم، و بوى نبوّت را مى‏بوييدم. من هنگامى كه وحى بر پيامبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم فرود مى‏آمد، ناله ی شيطان را شنيدم، گفتم اى رسول خدا، اين ناله ی كيست؟ گفت: شيطان است كه از پرستش خويش مأيوس گرديد و فرمود: «ای على! تو آنچه را من مى‏شنوم، مى‏شنوى، و آنچه را كه من مى‏بينم، مى‏بينى، جز اينكه تو پيامبر نيستى، بلكه وزير من بوده و به راه خير مى‏روى.» »
در این خطبه از نهج البلاغه، امیر مؤمنان(ع) هم از علم غیب داشتن پیامبر(ص) در دوران قبل از نبوّتشان خبر داده هم از علم غیب داشتن خودشان قبل از امامتشان.

آمار این صفحه: بازدید امروز:۱ بازدید کل: ۱۰۵

یک فکر در “مقاله: راهنماشناسی-علم غیب پیامبر قبل از نبوت”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *