مقاله: راهنماشناسی-معجزات پیامبر قبل از بعثت

مقاله: راهنماشناسی-معجزات پیامبر قبل از بعثت

پرسش:

از اتفاقات همزمان با تولد (ارهاصات)چند مورد بيان كنيد؟

پاسخ:

با عرض سلام.
ارهاصات پيامبراكرم (صلي‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم) يعني زمينه سازي‌هايي كه براي بعثت ايشان انجام گرفته‌است.
◄۱ـ قبل از تولّدش بارها از تولّدش خبر داده شده بود.
◄۲ـ آشكار بودن نور پيامبر (صلي‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم) در پيشاني پدرانش.
◄۳ـ در شكم مادر، با مادر سخن مي گفت.
◄۴ـ در سال چهلم پيش از بعثت ، هم زمان با ميلاد پيامبر (صلي‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم)، اصحاب فيل كه قصد حمله به خانه كعبه را داشتند، شكست خوردند: «اَلَم تَرَ كَيفَ فَعَلَ رَبُّكَ بِاَصحبِ الفيل». داستان اصحاب فيل قضيه‌اي است كه در آن نمي‌توان شبهه كرد و در آن هنگامي كه اين قصه در قرآن آمد برخي از كساني‌كه آن واقعه را ديده بودند هنوز از دنيا نرفته و آن را به‌خاطر داشتند.
◄۵ـ هنگام تولّدش آسمان شهاب باران عظيمي را به نمايش گذاشت، به نحوي كه مردم خيال كردند قيامت مي شود.
◄۶ـ در همان روز تمام بتهاي جهان سرنگون شدند.
◄۷ـ تخت تمام پادشان واژگون شد.
◄۸ـ درياچه ساوه ـ كه مورد پرستش بود ـ در عرض يك روز خشك شد.
◄۹ـ آتش آتشكده فارس كه هزار سال روشن بود، خاموش گشت.
◄۱۰ـ طاق كسري از چهارده قسمت شكاف برداشت.
◄۱۱ـ تمام پادشان جهان در آن روز لال بودند.
◄۱۲ـ در آن روز تمام سحرها باطل گشتند و هيچ ساحري تا روز بعدش قدرت سحر نداشت.
◄۱۳ـ كساني كه از خارج مكّه به سمت مكّه مي آمدند مشاهده مي كردند كه ستوني از نور مكّه را به آسمان متّصل نموده است.
◄۱۴ـ آمنه (س) فرموده اند: چون پيامبر(ص) متولّد گشت، دستها را بر زمين نهاد و سر به سوي آسمان بلند نمود و به اطراف نظر كرد؛ آنگاه نوري از او ساطع شد كه من در پرتو آن، قصرهاي شام را ديدم. در ميان آن نور صدايي مي گفت: زاييدي بهترين مردم را؛ پس نام او را محمّد بگذار.
◄۱۵ـ اميرمومنان(ع) نقل نموده اند كه: صبح آن روز كه حضرتش متولّد گشت، بتهاي كعبه واژگون شدند و شب آن روز ندايي از آسمان بلند شد كه مي گفت: « جاءَ الْحَقُّ وَ زَهَقَ الْباطِلُ إِنَّ الْباطِلَ كانَ زَهُوقاً ـــ حق آمد، و باطل نابود شد؛ يقيناً باطل نابود شدنى است.»
◄۱۶ـ در دوران نوزادي و كودكي نيز شگفتي هايي از آن بزرگوار مشاهده مي شد. ابوطالب دنبال دايه اي براي او بود و نمي يافت، و اين گشتن سه روز به طول انجاميد. در اين هنگام ابوطالب براي آرام نمودن نوزاد او را بر سينه ي خويش اندخت و از سينه ي او شير ترواش نمود.
◄۱۷ـ حليمه ( دايه حضرت) نقل نموده كه آن حضرت هر جا قدم مي نهاد پر بركت مي شد و در حضور او حيوانات پر شير مي گشتند.
◄۱۸ـ حليمه گفته است: روزي حضرتش را بر درازگوش خودمان سوار كردم، دراز گوش سوي كعبه رفت و سه مرتبه به حالت سجده افتاد و زبان باز نمود و گفت: به بركت سيدّ مرسلان و خاتم پيامبران از بيماري شفا يافتم. از آن پس آن حيوان ناتوان چنان رهوار شد كه هيچ حيوان سواري به پاي آن نمي رسيد.
◄۱۹ـ حليمه گفته است: آن كودك را به هر وادي كه مي برديم، حيوانات و ديگر موجودات بر او سلام مي كردند و به زبان عربي به ما تبريك مي گفتند.
◄۲۰ـ نيز گفته است: من هيچگاه جاي او را عوض نكردم، چون بر جاي خويش موادّ زائدي دفع نمي كرد. ديگران هم گفته اند كه هيچگاه از آن حضرت مدفوعي نديده اند. عايشه گفته است: بارها بعد از آن حضرت وارد مستراح شدم و جز بويي خوش در آنجا چيزي نيافتم. به حضرتش گفتم كه چرا از شما اثري نمي ماند. فرمودند: از انبياء چيزي دفع نمي شود مگر اينكه زمين آن را فرو مي برد.
◄۲۱ـ نيز حليمه گفته است: هيچگاه پيامبر نگذاشت لباس را از پايين تنه ي او برگيريم؛ و همواره جواني را با او مي ديدم كه مراقب لباس او بود تا پايين تنه اش ديده نشود. از اميرمومنان(ع) نيز نقل شده كه جبرئيل(ع) از نوزادي با آن حضرت بود و مراقبتش مي كرد. از كلام حليمه فهميده مي شود كه او چشم بصيرت داشته است؛ و الّا ديگران جبرئيل را در كنار حضرتش نمي ديده اند.
◄۲۲ـ ابن عبّاس گفته كه چون حضرتش در كودكي از خواب بيدار مي شد، صورتش شسته بود و آثار خواب آلودگي در او نمايان نبود؛ و رفتارش شباهت به رفتار ديگر كودكان نداشت.
◄۲۳ـ در كودكي ديدند كه دست سوي بوته ي خار دراز مي كرد و از آن خرما مي چيد.
◄۲۴ـ همواره ابري بر سر آن حضرت بود كه نمي گذاشت آفتاب بر آن حضرت بيفتد.
تولّد اميرمومنان(ع) نيز شگفتي هايي داشت؛ از جمله آنكه چون مادرش درد زايمان گرفت، در كنار كعبه بود، در جلوي ديدگان مردم، ديوار كعبه شكافت و او وارد كعبه شد؛ و كسي را توان گشودن در كعبه نبود؛ تا اينكه بعد از سه روز در كعبه باز شد. وقتي نوزاد را دست پيامبر(ص) دادند براي اوّلين بار چشم بر رخسار ايشان گشود و مطالبي به عربي فصيح بيان نمود كه بعد از نزول قرآن معلوم گشت كه آيات قرآني را خوانده است.

آمار این صفحه: بازدید امروز:۱ بازدید کل: ۱۶۵

یک فکر در “مقاله: راهنماشناسی-معجزات پیامبر قبل از بعثت”

  1. باسلام
    احتراما در خصوص جوابی کوتاه جهت فرزندان جوان که بیشتر باطن فکرشان به خلط برخوردهای نامناسب دینی وبعضی گروه های روحانی تند رو نسبت به معرفی دین برمیگردد واز حالت انتقادی بدون مبنا ومطالعه بیشتر تاثیر گروههای براساس تعصب دوستان وبعضی گروههای سیاسی برمی آید ضمن همدردی با آنها واز جواب ومثال های حتی کوتاهمان خوششان نمی آید میگویند شما دارید به به بیراهه میروید به نکته واحدی نمیرسیم در حالیکه با انتقادات آنها همدردی میکنم شاید شنونده هستم حتی تند نیستم ولی آنها فقط انتقادمیکنند بی مطالعه .تا حدودی خودم متوجه هستم که خیلی با مدارا ودر حال رفاقت وخیلی یر مستقیم در گذر زمان مطلب را بطرق غیر مستقیم و..تفهیم کردولی در عین حال توقع دارندسریع جواب دهید وکوتاه حتی با آوردن مثالهای ساده خسته میشوند حالا با توجه به همه این مسائل وبی مطالعه ای آنها جواب فوری بدون تندی ومودبانه به آنها بطوری که ادب ورعایت آن را احساس کنند واز طرفی هرچند با من مودبانه وعلمی برخورد نمیکنندواز تطویل بحث هم خسته میشوند که این مطلب به فال نیک مینگرم از جهت به چالش کشیدنم واز جهت وادار شدن به مطالعه وباحفظ الزام مطالعه وآگاهی خودم را بالا بردن خودم باز میخواهم بدون اینکه مطالعه کنم وبدون وقت گیری حد اقل آنها را اگر قانع نکنم ۱٫بارعایت ادب به آنها عملا درک کنند این طریق بحث خودشان نحوه بحث نوع برخوردشان خودشان پی ببرند که مناسب نیست ۲-اگر اقناع نمیشوندطاقت شنیدن داشته باشند۳-جواب کوتاهی دهم ۴-آنها را وادار به تفکر وچالش نمایم ۵-حداقلش کمی قبول کنند ناگزیر این را بمنزله مقدمه گفتم فقط اگر این سوالا ت رااگر جای دیگر ازسایت ارائه دهم اعلام فرمایید . سوال اول :((باتوجه به محدودیت تاریخ زندگی اهل بیت ع تعداد این همه احادیث کجا صورت عقلی دارد اینهمه حدیث نقل میشود زندگی شخصی وخلوت آنها را در برمیگیرد اگر خیلی حدیث باشد لا اقل تعدادی انبوهی محدود در حد ۱۰هزار میرسدتا اینهمه وقت کجا بوده است لحظه لحظه زندگی آنها را به نگارش در آورند روزی ماهی سالی پیرامون موضوعی حدیثی کشف میشود که اکثرا خیلی احادیث دروغ است در حالیکه دانشمندان یونان باستان سخنان کوتاهی در حد کتابی مختصر دارند یا لاقل کتیبه هایی ونمادهایی نیز دارند ))ممنون میشوم پاسخی با آن شرایط بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *