(1/100114596)-      

فوريت : عادي- دانشگاه :- مرجع تقليد: نامشخص - گروه سوال : كلام و دين پژوهي - جنسيت : مرد - سن : بالاتر از 30 سال - دين : شيعه - تاهل : متاهل - مدرک : کارشناسي; - رشته : علوم انساني- نمايه :جبران گذشته-ضعف اعتقادي -معرفي كتاب اعتقادي -ارتباط با مشاوره
دريافت: 87/11/29  استخراج: 87/12/1  بازيابي: نوري ميكائيل : 87/12/2  


پرسش:فردي 37 ساله هستم که تا کنون نسبت به مسائل ديني بي توجه بودم و اکثر وظايف و تکاليف ديني خودم رو انجام نداده ام فلذا در اين مورد احساس گناه و پشيماني دارم چون از نظر اعتقادي ضعيف هستم. مي خواستم که ضمن معرفي منابع و سايتهاي مختلف در مورد اصول اوليه اسلام در وهله اول خودم رو از نظر اعتقادي تقويت کنم و اموراتي رو که انجام نداده ام، بجا بياورم خواهشمندم در اين مورد منو راهنمائي کنين و در صورتي که بخوام ارتباطم رو ادامه بدم به چه طريق امکانپذير خواهد بود؟

پاسخ:

با عرض سلام خدمت شما برادر عزيز و بزرگوار و عذرخواهي از تاخيري که در پاسخگويي به سوال حضرت عالي رخ داد.
1ـ توبه ي صادقانه و بازگشت به مسیر الهی از نعمات بزرگ الهي است که انسان را از پرتگاه هلاکت معنوی نجات بخشيده تا بدانجا مي رساند که انسان ، محبوب خدا قرار مي گيرد و به يقين هر که محبوب خدا گشت رستگار حقيقي خواهد بود. خداوند متعال در وصف توبه کنندگان مي فرمايد:« إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ التَّوَّابينَ وَ يُحِبُّ الْمُتَطَهِّرينَ ـــــ همانا خداوند، توبه‏كنندگان را دوست دارد، و پاكان را(نيز) دوست می دارد.» (بقره: 222) همچنين در سخني پر از لطف و عنايت فرمود:« فَمَنْ تابَ مِنْ بَعْدِ ظُلْمِهِ وَ أَصْلَحَ فَإِنَّ اللَّهَ يَتُوبُ عَلَيْهِ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحيمٌ. ـــــ اما آن كس كه پس از ستم كردن، توبه و جبران نمايد، خداوند توبه او را مى‏پذيرد که همانا خداوند، آمرزنده و مهربان است.» (المائدة:39) همچنين فرمود: « وَ إِذا جاءَكَ الَّذينَ يُؤْمِنُونَ بِآياتِنا فَقُلْ سَلامٌ عَلَيْكُمْ كَتَبَ رَبُّكُمْ عَلى‏ نَفْسِهِ الرَّحْمَةَ أَنَّهُ مَنْ عَمِلَ مِنْكُمْ سُوءاً بِجَهالَةٍ ثُمَّ تابَ مِنْ بَعْدِهِ وَ أَصْلَحَ فَأَنَّهُ غَفُورٌ رَحيم‏. ـــــ (ای رسول) هر گاه كسانى كه به آيات ما ايمان دارند نزد تو آيند، به آنها بگو: «سلام بر شما ، پروردگارتان رحمت را بر خود نوشته است ؛ هر كس از شما كار بدى از روى نادانى كند، سپس توبه و اصلاح نمايد، پس همانا او آمرزنده ی مهربان است.»» (الأنعام:54) از اين آيه ي شريفه افزون بر لطف و رحمت خدا نسبت به توبه کنندگان استفاده مي شود که اگر توبه در محضر پيامبر و امام معصوم و بندگان خاصّ خدا يا در حرم آن بزرگواران انجام گيرد ، احتمال پذيرش آن از سوي خداوند متعال بسی بيشتر خواهد بود. همچنين خداوند توّاب و رحيم فرمود: « أَلَمْ يَعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ هُوَ يَقْبَلُ التَّوْبَةَ عَنْ عِبادِهِ وَ يَأْخُذُ الصَّدَقاتِ وَ أَنَّ اللَّهَ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحيمُ. ــــ آيا نمى‏دانستند كه فقط خداوند توبه را از بندگانش مى‏پذيرد، و صدقات را مى‏گيرد، و خداوند توبه‏پذير و مهربان است؟! » (التوبة:104)
اين آيات نمونه اي از دهها آيه اي است که خداوند متعال درباره ي توبه کنندگان نازل نموده و لطف و عنايت ويژه ي خود را به آنان نشان داده است. همچنين سرگذشت توبه کنندگان بزرگي چون حرّ بن يزيد رياحي و بُشر حافي و ابولبابه نشان مي دهد که خداوند متعال چگونه آغوش مهر و رحمت خود را بر روي توبه کنندگان حقيقي مي گشايد و چگونه آنان را بعد از انحرافي که داشته اند به مقامات عالي معنوي مي رساند.
در روايات اهل بيت(ع) نيز از توبه به بزرگي و عظمت ياد شده و مقام توبه کنندگان بسيار عظيم شمرده شده است ؛ چرا که توبه انقلابي الهي ، درونی و صادقانه است بر ضدّ نفس امّاره و شيطان رجيم که در پرتو آن مملکت وجود انسان از قواي نفساني و شيطاني پاک شده و زمينه براي ورود جنود الهي که فرشتگان خدواند رحمانند آماده مي شود ؛ که ديو چو بيرون رود فرشته درآيد.
امام باقر (ع) فرمودند: « التَّائِبُ مِنَ الذَّنْبِ كَمَنْ لَا ذَنْبَ لَهُ .ــــ توبه کننده از گناه مانند کسی است که گناه نکرده است.» ‏
یکی از اصحاب امام صادق (ع) گوید: « شنیدم که آن حضرت می فرمودند: زمانی که بنده توبه ی کامل و خالص نماید خداوند او را دوست بدارد ؛ پس معاصی گذشته ی او را بپوشاند. گفتم: چگونه آن را بپوشاند؟ فرمود: خداوند آن دو فرشته را که گناهان او را نوشته اند دچار فراموشی کند و به اعضاء و جوارح توبه کننده و به اماکن زمین وحی کند که گناهان او را کتمان نمایید! پس آنگاه که توبه کننده خدا را ملاقات نمود کسی نباشد که بر گناه او شهادت دهد. »
امام صادق (ع) فرمودند: « همانا شادی خدای عَزَّ وَ جَلَّ از توبه ی بنده اش شدیدتر از شادی آن مردی است که در میان بیابان حیوان سواری و توشه ی خود را در دل شب گم کند و آنگاه آن را بیابد.»
همچنین نقل شده از معصوم (ع) که: « خداى عزّ و جلّ به توبه‏كنندگان سه خصلت داده است كه اگر يكى از آنها را به تمامى اهل آسمانها و زمين بدهد به سبب آن ، همگى نجات يابند. يكى اين بشارت و نويدى است كه به آنان داده در سوره بقره آيه 222 که: «همانا خداوند دوست دارد توبه‏كنندگان را و دوست دارد پاكيزگى‏جويان را» پس هر كه خدا او را دوست بدارد عذابش نكند. ديگری گفتار اوست در آيه‏هاى 7 و 8 و 9سوره مؤمن كه فرمايد: «آن كسانى كه حمل نمایند عرش را و آنان كه گرد آنند، تسبيح گويند به ستايش پروردگار خويش و ايمان آورند به او و آمرزش خواهند براى آنان كه ايمان آوردند، پروردگارا فرا گرفتى همه چيز را به رحمت و دانش پس بيامرز آنان كه توبه كردند و پيروى كردند راه تو را، و آنها را از عذاب دوزخ باز دار! پروردگارا! و در آور ايشان را به بهشتهاى جاودانى كه نويد دادى به ايشان و هر كه شايسته باشد از پدرانشان و همسرانشان و فرزندانشان زيرا كه توئى همانا عزيز و حكيم ؛ و دور ساز ايشان را از بديها و آن را كه از بديها دور ساختى در آن روز همانا به او مهر ورزيدى و اين است آن رستگارى بزرگ» و سومی گفتار او در آيه‏هاى 68 و 69 و 70 سوره فرقان است که فرمود: «و آنان كه نخوانند با خدا معبود ديگرى را ، و نكشتند کسی را كه حرام كرد خدا ، مگر به حق، و زنا نكنند و هر كه چنين كند گرفتار كيفر شود ؛ افزوده شود براى او عذاب در روز قيامت و جاودان ماند در آن سرافكنده ، مگر آنكه توبه كند و ايمان آرد و كردار شايسته كند پس آنانند كه خداوند تبديل كند بديهايشان را به خوبيها و خدا آمرزنده و مهربان است» (الكافي، ج‏2، ص: 433 )

2ـ کسی که می خواهد بنیانهای دینی خود را محکم و استوار نماید لازم است همزمان در سه حیطه به این کار اقدام نماید ؛ حیطه ی عقائد و اصول دین ، احکام عملی و تقلیدی و ساحت اخلاق فردی و اجتماعی. روشن است که برای یادگیری و به کار بستن احکام عملی نخست باید مرجع تقلیدی برای خود انتخاب نمود ؛ برای این منظور لازم است از دو نفر اهل خبره و عالم دینی مجتهدشناس پرس و جو شود. شرائط تحقیق برای انتخاب مرجع تقلید در اوائل رساله های عملیّه ی همه ی مراجع  تقلید به تفصیل ذکر شده است. بعد از تعیین مرجع تقلید باید رساله ی توضیح المسائل وی را تهیّه شده با برنامه ریزی حساب شده مورد مطالعه قرار گیرد و بر طبق آن عمل شود ؛ و اگر در شخص سوالی در این زمینه داشت که پاسخ آن را در رساله ی عملیّه نیافت می تواند آن را از دفتر مرجع تقلید خود در قم یا شهرهای بزرگ دیگرجویا شود. بعد از تعیین مرجع تقلید خود می توانید شماره تلفن دفتر وی را از طرق مختلف و از جمله از راه تماس با این مرکز جویا شوید.

امّا برای یادگیری اخلاق اسلامی کتابهای فراونی در سطوح گوناگون وجود دارند که می توانید با تهیّه ی کتابی متناسب با سطح اطّلاعات خود از آن بهرمند گردید. چند کتاب اخلاقی ارزشمند از تالیفات حضرت آیةالله مصباح یزدی خدمت حضرت عالی معرّفی می شود که مطالعه ی آنها ان شاء الله مفید خواهد بود.  خودشناسي براي خودسازي ، ره توشه ، راهيان كوي دوست ، اخلاق در قرآن

در باب اعتقادات نیز کتابهای متعدّدی با سطوح گوناگون نوشته شده اند که در این میان تالیفات شهید مطهری و آیةالله مصباح یزدی به ادبیّات دانشجویی نزدیکترند ؛ لذا چند مورد از کتب اعتقادی این دو بزرگوار خدمت حضرت عالی معرّفی می شود.

مجموعه آثار ، ج2 ، شامل کتابهای مقدّمه ای بر جهان بینی اسلامی (انسان و ایمان ،جهان بینی توحیدی ، وحی و نبوّت ، انسان در قرآن ، جامعه و تاریخ ، زندگی جاوید یا حیات ابدی)

2ـ مجموعه آثار ، ج4 ، شامل کتابهای توحید ، نبوت ، اصل عدل در اسلام ، امامت و رهبری ، معاد

3ـ مجموعه آثار ، ج3 ، شامل کتابهای کلام ، ختم نبوت‏ ، پيامبر امى ، ولاء ها و ولایتها ، مدیریت و رهبری در اسلام ، امدادهای غیبی در زندگی بشر ، درسی که از فصل بهار باید آموخت ، خورشید دین هرگز غروب نمی کند ، نبرد حقّ و باطل ، فطرت

4ـ مجموعه آثار ، ج1 ، شامل کتابهای عدل الهی ، انسان و سرنوشت ، علل گرایش به مادّی گری.

5ـ معارف قرآن ، آیةالله مصباح یزدی

6ـ حكومت اسلامي و ولايت فقيه، آیةالله مصباح یزدی

7ـ پرسشها و پاسخها ، آیةالله مصباح یزدی

معرّفی چند سایت مذهبی

http://www.absar.ir/  از طریق این سایت می توانید از نرم افزارهای اسلامی تولید شده مطّلع و آنها را از طریق اینترنت خریداری نمایید.
http://www.porsemsn.org/ در بانک پرش و پاسخ این سایت که وابسته به نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاههاست بیش از چهارده هزار پرسش و پاسخ دانشجویی وجود دارد. سی دی این پرسش و پاسخها نیز از بازار نرم افزار قابل تهیّه می باشد.

http://www.balagh.net/ سایت دفتر تبلیغات اسلامی با بخشهای متنوّع

http://www.balagh.org سایت دفتر تبلیغات اسلامی با بخشهای متنوّع