(2/100169394)

پرسش: دليل نجس بودن كفار چيست؟ آيا ظاهرا نجس اند يا از نظر از اعتقادي نجس اند؟

 

پاسخ:

هم ظاهراً نجس هستند از حيث روحي.

خداوند متعال فرمود: « يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا إِنَّمَا الْمُشْرِكُونَ نَجَسٌ فَلا يَقْرَبُوا الْمَسْجِدَ الْحَرامَ بَعْدَ عامِهِمْ هذا وَ إِنْ خِفْتُمْ عَيْلَةً فَسَوْفَ يُغْنيكُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ إِنْ شاءَ إِنَّ اللَّهَ عَليمٌ حَكيمٌ ــــــــ اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! مشركان نجس هستند؛ پس نبايد بعد از امسال، نزديك مسجد الحرام شوند! و اگر از فقر مى‏ترسيد، خداوند هر گاه بخواهد، شما را به كرمش بى‏نياز مى‏سازد؛ همانا خداوند دانا و حكيم است.» (التوبة:28)

در اين آيه تفكّر فرماييد!

نجس بودن كفّار و مشركان چه ربطي به فقر و ثروت دارد، كه خداوند متعال مي فرمايد: « و اگر از فقر مى‏ترسيد، خداوند هر گاه بخواهد، شما را به كرمش بى‏نياز مى‏سازد» ؟

در واقع اين حكم قرآن، بيانگر سياست اقتصادي اسلام در تجارت با كفّار و مشركان است. يعني مي خواهد بفرمايد كه در داد و ستد و با مشركان، بايد بنا را بر نجس بودن آنها بگذاريد. روشن است كه در اين صورت، مسلمانها ديگر نمي توانند خيلي چيزها را از مشركان بخرند. مثلاً نمي توانند از آنها گوشت بخرند. نمي توانند از آنها شير و ماست و روغن و عطر و بنزين و گازوئيل و دارو و ... بخرند. چون اين امور به احتمال قريب به يقين با دست مشركان تماسّ يافته و متنجس مي شوند.

وقتي مسلمين نتوانند اين گونه كالاها را از آنها بخرند، طبق محاسبات رايج اقتصادي، ممكن است از نظر اقتصادي دچار مشكل شوند. لذا خداوند متعال به مسلمانها دلداري مي دهد كه شما نگران نباشيد! خداي عليم و حكيم مي داند چه مي كند. شما طبق آنچه خدا گفته رفتار كنيد! آنگاه خواهيد ديد كه به نفع شما و به ضرر آنها تمام مي شود.

اسلام در واقع با اين ترفند، مي خواهد مسلمانها واردات خودشان از مشركان را به حدّ اقلّ برسانند و روي پاي خودشان بايستند تا مشركان نتوانند بر آنها سلطه ي اقتصادي پيدا كنند.

حتّي در ابعاد سياسي هم حاكمان اسلامي بايد با حاكمان مشرك با نظرگاه نجاستي برخورد كنند. يعني بايد جوري با آنها رفتار كنند كه گويي با سگ رفتار مي كنند. با اين شيوه است كه مسلمانها سيادت و سروري مي يابند. « فَلا تَهِنُوا وَ تَدْعُوا إِلَى السَّلْمِ وَ أَنْتُمُ الْأَعْلَوْنَ وَ اللَّهُ مَعَكُمْ وَ لَنْ يَتِرَكُمْ أَعْمالَكُمْ ـــــ پس هرگز سست نشويد و(دشمنان را) به صلح(ذلّت‏بار) دعوت نكنيد در حالى كه شما برتريد، و خداوند با شماست و چيزى از اعمالتان را كم نمى‏كند.» (محمد:35)

اين قاعده ي كلّي در سياست خارجي اسلامي است. مسلمان همواره بايد خود را برتر از مشرك و كافر بداند و در برابر آنها از موضع ضعف برخورد نكند. اين همان سياستي است كه امام خميني(ره) و مقام معظّم رهبري داشته و دارند. و البته يكي از دولتهاي گذشته خواست عكس اين سياست را اجرا كند، كه خدا رسوايشان ساخت؛ و مثل دستمالي شدند كه مشركان با آن خودشان را تميز مي كنند.

البته هنوز خيلي ها هستند كه متأسفانه برتري هاي اين سياست موفّق اسلامي را نفهميده اند. سياست، مشرك نجس است.

توجّه: غير از اسلام، تمام آيينهاي موجود در جهان، آيين شرك مي باشند. در قرآن كريم با صراحت تمام از مسيحيان و يهوديان هم با عنوان مشرك و كافر ياد شده است. در مورد مسيحيان فرمود: « لَقَدْ كَفَرَ الَّذينَ قالُوا إِنَّ اللَّهَ ثالِثُ ثَلاثَة ــــ آنها كه گفتند: «خداوند، سومي سه تاست» به يقين كافر شدند.» (المائدة:73) اين همان عقيده ي تثليث است كه مسيحيان امروزي هم به آن اعتقاد دارند؛ و قائل به «پدر، پسر و روح القدس» هستند.

خلاصه آنكه:

حكم نجاست كافر و مشرك، صرفاً نمي گويد كه اگر با دست خيس با كافر يا مشركي دست داديد برويد دستتان را بشوييد، بلكه فراتر از اين، خداوند از ما مي خواهد كه اين ديدگاه را به تمام ارتباطات خودمان با آنها، سرايت دهيم. به سياست، به اقتصاد، به فرهنگ، به علم و ... .