(45/100117978)

 پرسش: با توجه به آيه 6 سوره حمد، صراط مستقيم چيست و به چه چيزي اطلاق مي شود؟ مصاديق صراط مستقيم به چه مواردي اطلاق مي شود؟ حقيقت صراط چيست؟ فلسفه عبور از صراط چيست؟ چه اتفاقاتي در صراط مي افتد؟ چه عواملي باعث لغزش قدم ها در صراط است؟ اسبابي که باعث پايداري بر صراط مي باشند کدامند؟ اگر جهان آخرت آيينه اي از اعمال انسان ها در اين جهان است، چه رابطه اي بين صراط و اعمال اين جهان وجود دارد؟ به چه علت مردم در گذشتن از پل صراط به چند گروه تقسيم شده و هر يک به طريق (به مانند سرعت برق، افرادي با پاي بسته و سينه خيز، عده اي به آهسته و...) مي گذارند؟

پاسخ:

ـ حقيقت صراط دين خداست؛ و دين خدا عبارت است از قرآن کريم و سنّت انسان کامل.

ـ دين خدا راه رسيدن به سعادت ابدي است که بهشت، نمود آن مي باشد.

ـ آخرت باطن دنياست. دنيا اسفل السافلين است؛ که باطن آن جهنّم مي باشد. لذا همه ي ما در جهنّم هستيم؛ لکن آنها که آلوده ي دنيا مي شوند، مي سوزند و آنها که آلوده نمي شوند، فقط از آن عبور مي کنند بي آنکه بسوزند. و دين، راه گذر سالم از دنيا (جهنّم) ست.

« وَ هذَا الْبَلَدِ الْأَمينِ (3) لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ في‏ أَحْسَنِ تَقْويمٍ (4) ثُمَّ رَدَدْناهُ أَسْفَلَ سافِلينَ ـــ و قسم به اين شهر امن‏ (مكّه‏) (3) كه ما انسان را در بهترين صورت و نظام آفريديم، (4) سپس او را به اسفل سافلين بازگردانديم » (سوره التين)

« وَ إِنْ مِنْكُمْ إِلاَّ وارِدُها كانَ عَلى‏ رَبِّكَ حَتْماً مَقْضِيًّا؛ ثُمَّ نُنَجِّي الَّذينَ اتَّقَوْا وَ نَذَرُ الظَّالِمينَ فيها جِثِيًّا ـــ و همه شما (بدون استثنا) وارد جهنم مى‏شويد؛ اين امرى است حتمى و قطعى بر پروردگارت؛ سپس آنها را كه تقوا پيشه كردند از آن رهايى مى‏بخشيم؛ و ظالمان را - در حالى كه به زانو درآمده‏اند - در آن رها مى‏سازيم.» (مريم:71ـ 72)

ـ هر کس در اين دنيا از جادّه دين بيرون رفته و پايش از دين خدا لغزيده است، در جهنّم و در روي پل صراط نيز به همان تناسب خواهد لغزيد و در آتش جهنّم معذّب خواهد شد. البته آنها که به کلّي دين را کنار گذاشته اند، اساساً روي پل صراط نخواهند بود.

ـ همان گونه که در دنيا شيطان عدّه اي را به سمت گناه مي کشد، در آخرت نيز او از درون جهنّم ظاهر گشته عدّه اي را از پل صراط خواهد لغزاند. و همين گونه اند شياطين انس. هر چه اينجا رخ داده عيناً آنجا نيز رخ خواهد داد. لذا آنها که اينجا با توسّل عملي به اهل بيت(ع) و پيروان راستين آنها خود را از لغزش حفظ نموده اند، آنجا نيز دستشان در دست صاحبان شفاعت خواهد بود. لذا سبب سقوط در قعر جهنّم، تبعيّت از شياطين انسن و جنّ ، و سبب نجات و ماندن بر پل صراط (دين خدا) تبعيّت از هاديان الهي است.

ـ آنها که به راحتي از دنيا گذشته اند، از پل صراط نيز به سرعت مي گذرند؛ آنها که لنگان لنگان از دنيا گذشته اند، آنجا نيز به همين گونه خواهند بود. امّا آنها که به دنيا چسبيدند، در آغوش جهنّم خواهند بود.