(1/100170948)

پرسش:بسم الله الرحمن الرحيم

خسته نباشين.ازسايت شما جواب هاي قانع كننده اي نسبت به ساير سايت ها گرفته ام وسوالي داشتم كه لطفا با جوابتون بنده رو از شبهه در آورين .سوال من در ارتباط با توصيف جهنم هست اول به دو توصيف متفاوت از جهنم تو جه فرمايين

 

1 توصيف اول جهنم

با نگاهي سطحي به آيات قرآن در جهنم درميابيم اكثر آنها توصيف و مثالي از جهنم هستند و اصل مطلب فراتر از اين توصيفات است.

شايد بپرسيد چرا خداوند اصل مطلب را بيان نفرموده است و به مثال و تشبيه بسنده كرده است ؟

با توجه به محدوديت وسعت ديد بشر، انسان قادر به درك و فهم بسياري از حقايق نيست. لذا خداوند براي او بسياري از آنها را تشبيه مي كند. در مواردي هم توصيه مي كند كه اصلا به برخي مسايل فكر هم نكنيد.

خداوند هم براي فهم و درك انسان قران را نازل كرد. قران مملو است از داستان و مثال هاي مختلف.

در برخي كتب ديني توصيفاتي در مورد عذاب جهنميان مي خوانيم كه بسيار عجيب و وحشتناك است. آنها اين نوع فجايع را به خداوند نسبت مي دهند و مي گويند اين عذابهاي شديد، به آن علت است كه انسان در دنيا به دستورات و اوامر الهي گوش نداده و عمل نكرده است و حال خدا براو غضب كرده و او را عذاب ميكند. وماروعقرب وآهن گداخته واينكه جهنم جاومكاني مشخص كه گناهكاران را به دستور خداوند آنجا مي اندازند .وبعد از اين دنيا خداوند در ان دنيا كه روحاني وملكوتيست انسانها رو شكنجه مي كند يعني ما انسانها ور اون دنيا بعد از شكنجه عزرائيل وفشار قبرودر قيامت بايد منتظراتش باشيم كه خداوند برايمان اماده كرده

مگر خدا عصباني مي شود؟

آيا خدا كينه به دل مي گيرد و در آخرت تلافي مي كند؟

از گناه كردن انسان ضرري متوجه خدامي شود؟

خدا از كسي كينه ندارد. خدا كسي را عذاب نمي كند، چرا كه او از مادر مهربانتر است.

پس جهنم چيست؟

 

2 توصيف دوم جهنم

خداوند انسان را براي بهشت رفتن آفريده؛ نه جهنم.

خداوند به همه انسانها وعده بهشت داده جز تعدادي كه تا ابد درجهنم باقي خواهند ماند.

در مرحله اي از قيامت كه رحمت بي دريغ خداوند موجب بخشش همه مي شود ، جلوه ديگري از رحيميت خداوند آشكار خواهد شد و تالار جهنم به روي همه آغوش خواهد گشود .

باز هم اغلب بندگان خدا حاضر به حركت رو به جلو به سوي جهنم نخواهند شد . به همين دليل ، به نحو اجباري همگي به سوي آن كشيده مي شوند . جهنم ، جايگاه دشمني و كينه ورزي نيست و اساس تشكيل آن عشق و محبت است . جهنم خلف وعده خداوند پس از بخشش همگاني نيز نيست ،بلكه به مناسبت همان بخشش ،طراحي شده است تا اثار دوري و سوء‌ سابقه را از وجود همه پاك كند و آمادگي وصال را فراهم سازد

انسانها با توجه به اعمالشان در دنيا، قابليت ها و استعدادهاي متفاوتي براي پذيرفتن صفات و كمالات الهي به دست ميآورند. همين قابليت است كه درجات و مقامات بهشت را تشكيل مي دهد.

چند قطره باران را در نظر بگيريد؛ يكي در دريا فرود ميآيد، يكي در ساحل، يكي در دشتي سرسبز، يكي درجنگل، يكي بر روي تپه، يكي در كوهپايه، يكي در كوهستان و يكي در بيابان.

به تناسب محل فرود و فاصله تا دريا ، هركدام مسيري را طي ميكنند تا به دريا برسند. يكي خيلي زود به دريا مي رسد و دريا مي شود. يكي از دشتها ميگذرد، يكي از كوهها و درهها، يكي از بيابانها و ...

هركدام پس از گذر از مراحل و مراتبي در نهايت به دريامي پيوندد و دريا مي شود.

واين دريا همان بهشت است يعني خداشدن ورسيدن به كمال مطلق كه لازمه رسيدن به كمال مطلق(بهشت فنا الله) عبور از راه مستقيم يا پل صراط است

به عبارت ديگر ؛ آتش جهنم ، آتش حسرت است كه با احساس تنهائي در هم مي آميزد . اين احساس تنهائي به دليل دوري از وحدت نفس واحد (خدا) است و تا خروج از جهنم ادامه دارد . وبه شدت عذاب آور است يعني شخص گناه كار بعد از مرگ وكنار رفتن حجابها كه شعور وآگاهي شديدي وجودش رو فرا مي گيره متوجه ميشود به ((آن چه بوده است و آن جه بايد مي بود)) يعني خيلي از خدا دور افتاده از معشوقش دور افتاده

پس نتيجه مي گيريم

بهشت چيزي جز تقرب به ذات خداوند و فيض بردن از كمالات الهي نيست؛ و جهنم چيزي جز دور ماندن از اين سرچشمه حيات و كمال و سوختن در آتش حسرت از دست دادن آن نيست يعني از دست دادن لقا پروردگار.

 

سوال بنده از شما اينه كه ديدگاهمان بايد به كدام از يكي ار دو توصيف جهنم بايد نزديك باشه .بنده با مطالعاتي كه بر توصيفات جهنم از عالمان وعارفان وخود قران در يافته ام نظر دوم يعني آتش حسرت نه آتشي مادي رو قبول دارم ولي نظريات متفاوت بلاخره انسان رو دچار شبهه مي كنه چون هيچ كس از رموز خلقت وآخرت اگاهي نداره جز خداي متعال وبرداشت ما فقط از توصيفات قران است .

حالا آتش آخرت از هرنوع آتشي كه باشي باز از رحمانيت وبخشندگي خداست .چون بدون سوختن در اتش الهي امكان رسيدن به بهشت خدا وآرامش وزندگاني ابدي امكان نداشت وروح بايد تا ابد در برزخ مي ماند به نظر من جهنم وعذاب الهي نوعي رحمت ومهرباني خداست تا روح پاك بشه چون روح خداييست وبايد پاك شده وبه خدابرگرده وانسان در پيشگاه خدا لذت زندگي رو خواهد فهميد .كه با توجه به فكر محدود انسان در اين جهان مادي امكان درك ان لذت فعلا برامون مقدور نيست

ولي متاسفانه الان در جامعه خودمان در توصيف جهنم علماي ديني فقط از عذاب حرف مي زنند ولي دليل عذاب الهي رو نميگن .ونمي گن علت اين عذاب چيت واز رحمانيت خدا چيزي نميگن واز خداوند متعال چهره اي خشن ميسارن كه همگان اين زندگي پست مادي رو كه مثل برق ميگذره به مرگ ترجيح ميدن واز مرگ وحشت دارند ونمي دانند كه زندگي واقعي حتي براي اهل جهنم در آخرت ودنياي حقيقي به غير از (كفار مشركين ومعاندين دين ومنافقان) لذت وصف ناشدني دارد

نظر شما چيست؟

 

پاسخ:

1ـ نظر اوّل که خیلی سطحی و بلکه دور از حقیقت است. درست است که فهم تمام حقایق اخروی برای اکثر افراد بشر، ممکن نیست؛ امّا چنین نیست که توصیفاتی وارد شده در قرآن کریم، تشبیه و تمثیل باشند؛ بلکه این توصیفات، عین حقیقت هستند و اهل مکاشفه (عرفای حقیقی) عین همین توصیفات را به ابصار قلوب، مشاهده می کنند. البته اینکه افراد، از این توصیفات قرآنی، چه اندازه فهم حقیقت می کنند، حرف دیگری است.

نظر دوم نیز خواسته است عمق مطلب را بیان کند؛ و البته رگه هایی از حقیقت را در خود دارد امّا در این متنی که شما بزرگوار فرستاده اید، نویسنده به وضوح تمام، کفریّات گفته است. تعابیری چون « واين دريا همان بهشت است يعني خداشدن ورسيدن به كمال مطلق كه لازمه رسيدن به كمال مطلق(بهشت فنا الله) عبور از راه مستقيم يا پل صراط است» کفر آشکار هستند. «خدا شدن» و « رسیدن به کمال مطلق» معنی ندارد. کدام عاقلی می پذیرد که ممکن الوجود، واجب الوجود شود؟ کدام عاقلی می پذیرد که ماهیّت، وجود شود. به قول عارف بزرگ، جناب شیخ محمود شبستری: « سیه رویی ز ممکن در دو عالم ــ جدا هرگز نشد، الله اعلم.» نویسنده ی این مطلب، چیزی از فلسفه و عرفان به گوشش خورده ولی متأسفانه مطلب را هضم نکرده و بی راهه رفته است. «بهشت فنا الله» نیز تعبیر غلطی است. درستش « بهشت فناء فی الله» است؛ فناء فی الله، نیز به معنی خدا شدن نیست؛ بلکه به معنی «خود را ندیدن و تنها خدا را دیدن» است. در منظر حکما و عرفای اسلامی، خدا شدن و به کمال مطلق رسیدن و امثال این تعابیر، کفریّات هستند. این گونه اعتقادات، لایق جهله ی صوفیّه و دراویش بی سواد و شایسته ی افرادی است که عارف و حکیم نیستند و ادای حکیم و عارف را در می آورند.

حقیر، سالیان درازی است که عمرم به آموختن و تدریس فلسفه ی اسلامی گذشته و  تا کنون در کتب عرفا و حکما از این سخنان سست ندیده ایم؛ این گونه تعابیر را افراد بی اطّلاع از عرفان که شهوت نظریّه پردازی دارند بافته و به عرفا نسبت می دهند. عرفای حقیقی، منزّه از این گونه کفریّات می باشند؛ و تنها جهله ی صوفیّه و امثال آنها چنین اراجیفی را به نام عرفان، می بافند.

به خدا پناه می برم از شعبه های شهوت، که شهوت نظریّه پردازی خودسرانه، از بدترین آنهاست. شهوت شکم و زیر شکم و شهوت جاه و مقام، در دنیا، آبروی انسان را می برد و در آخرت، انسان را رو سیاه می کند؛ امّا شهوت نظریّه پردازی و نقّادی و امثال اینها، در دنیا، آب توی آنسان را می برد و در آخرت، درون انسان را سیاه می کند. گروه نخست، در حالی وارد محشر می شوند که رو سیاه هستند؛ امّا گروه دوم، در حالی وارد محشر می شوند که تو خالی اند، و درونشان سیاه و ظلمانی است. گروه نخست، وارد جهنّم می شوند ولی گروه دوم، خود جهنّم هستند. آتش جهنّم نیز سیاه است و نور ندارد.

 

2ـ در آیات قرآن کریم، هم از آتش حسرت نام برده شده، هم از آتش جسمانی.

دقّت شود! گفتم آتش جسمانی نه آتش مادّی. جسمانی بودن، لزوماً به معنی مادّی بودن نیست. عوام، فرقی بین مادّه و جسم نمی گذارند در حالی که در منظر حکما و عرفا، جسم بر دو دو گونه است؛ جسم مادّی و جسم غیر مادّی. جسم برزخی و اخروی نیز جسم غیر مادّی اند. لذا عالم برزخ و آخرت، جسمانی است، امّا مادّی نیست. نه بهشتش مادّی است نه جهنّمش نه ابدان اهل بهشت و دوزخ. لذا انکار معاد جسمانی، کفر صریح است. چون انکار نصّ صریح قرآن می باشد؛ امّا انکار معاد مادّی، کفر نیست؛ کما اینکه اعتقاد به معاد مادّی هم کفر نیست. چون مردم عامی، فرق بین مادّه و جسم را نمی دانند؛ بلکه حتّی اغلب علما هم فرق این دو را نمی فهمند.

البته عذاب جهنّم، منحصر در آتش نیست؛ بلکه عذابهای فراوانی است؛ مثل تخاصم اهل جهنّم، حیوانات موذی جهنّمی که اهل جهنّم را آزار می دهند، نوشیدنی های بد بو و بد مزّه و چرکین مثل غسلین، خوردنی های بد بو و بد مزّه مثل ذقّوم، ظلمت و تاریکی، قطعه قطعه شدن اجزای بدن با قیچی های آتشین، آویخته شدن از زبان یا پلکها، سرمای بسیار شدید، تحقیر و تمسخر و ... .

عرفای بزرگوار هم در مکاشفات خودشان جهنّم را دقیقاً همان گونه دیده اند که در آیات بیان شده است. لذا بحث تشبیه و تمثیل و این توهّمات عوامانه نیست.

 

3ـ فرموده اید: « چون هيچ كس از رموز خلقت وآخرت اگاهي نداره جز خداي متعال وبرداشت ما فقط از توصيفات قران است . »

اگر شما چنین هستید دلیل نمی شود که دیگران مثل شما باشند. هستند کسانی که با بصیرت قبلی، برزخ و آخرت را همین الآن مشاهده می کنند. ملائک را با چشم قلبی شهود می کنند. و صورت برزخی افراد را مشاهده می کنند. شخصاً محضر چنین افرادی را درک کرده ام و افتخار شاگردی برخی از این بزرگواران را هم دارم. این راه، راه اختصاصی برای برخی افراد هم نیست؛ بلکه هر کسی می تواند با توبه ای نصوح و تهذیب نفس، به دیدار ملکوت جهان نائل شود.

 

4ـ فرموده اید: « حالا آتش آخرت از هرنوع آتشي كه باشي باز از رحمانيت وبخشندگي خداست .»

بلی جهنّم، از جلوات رحمانیّت خداست، امّا جلوه ی رحیمیّت او نیست. پس خودتان را گول نزنید و فریب ابلیس را نخورید! آنچه مطلوب است، رسیدن به رحمت رحیمیّه است. رحمت رحمانیّه، جامع غضب و رحمت رحیمیّه است. جهنّم، جلوه ی غضب خداست؛ و غضب خدا، زیر مجموعه ی رحمت رحمانیّه ی اوست. رحمت رحمانیّه، همان فیض وجود است. لذا هر چیزی که وجود دارد، تحت شمول رحمت رحمانیّه است؛ حتّی خود جهنّم نیز از آن جهت که وجود دارد، از جلوات رحمت رحمانیّه است. حتّی خلود در جهنّم نیز از آن جهت که امری وجودی است، از جلوات رحمت رحمانیّه است.

عدّه ای از اهل جهنّم، که اعتقادات درست دارند و تارک الصلاة از دنیا نرفته اند و مرتکب قتل عمد نشده اند و آبروی کسی را نریخته اند و عاقّ والدین نشده اند، بالاخره از جهنّم نجات یافته، تحت شمول رحمت رحیمیّه قرار می گیرند، امّا آنهایی که کافرند یا با یکی از این چهار گناه کبیره از دنیا رفته اند (توبه نکرده از این چهار گناه، از دنیا رفته اند) تا ابد، بوی بهشت به مشامشان نخواهد نخورد.

امّا افرادی که اعتقادات درست دارند (موحّدند و به رسالت رسول خدا(ص) و ولایت اهل بیت(ع) و حجّیّت قرآن و حقّانیّت معاد جسمانی اعتقاد دارند) اگر فاسق باشند، در برزخ، عذاب می بینند ولی در آخرت امید نجات دارند. اگر گناهان کبیره ی آنها در حدّی بود که با عذاب برزخی پاک نشدند، آنگاه وارد جهنّم اخروی می شوند؛ و دیگر هیچگاه روی بهشت اخروی را نخواهند دید. اینها بعد از نجات از جهنّم اخروی، به جایگاهی منتقل می شوند که بالاتر از جهنّم و مادون بهشت مؤمنان است. این جایگاه، از منظر جهنّمیان، بهشت است ولی از دیدگان بهشتیان، جهنّم است. چه بسا برخی حیوانات بهشتی نیز در این مکان باشد. لذا به واسطه ی یکی از دوستان، از یکی از اهل بصیرت شنیدم که گفته بود: آنجا، طویله ی بهشت است.

 

5ـ فرموده اید: « به نظر من جهنم وعذاب الهي نوعي رحمت ومهرباني خداست تا روح پاك بشه چون روح خداييست وبايد پاك شده وبه خدابرگرده وانسان در پيشگاه خدا لذت زندگي رو خواهد فهميد .كه با توجه به فكر محدود انسان در اين جهان مادي امكان درك ان لذت فعلا برامون مقدور نيست.»

الف: آیا شما پیغمبرید یا امام یا متخصّص در دین؟

خودتان هم می دانید که هیچکدام.

پس روی چه حسابی می گویید : « به نظر من ... ». وقتی کسی یکی از این سه مورد نیست و در باب دین، نظر می دهد یعنی دارد طبق هوای نفسش رفتار می کند؛ این همان شهوت نظریّه پردازی است که پیش تر متذکّر آن شدم و عرض کردم که آب تو می برد. بنده با شما را نمی شناسم و با شما بزرگوار، تعارف هم ندارم؛ حقیقت همین است که گفتم؛ می خواهید بپذیرید یا نپذیرید. بنده آنچه شرط بلاغ بود و وظیفه ی دینی ام بودم گفتم.

 البته اینکه نظر خودتان را به داوری گذاشته اید، نشان می دهد که نفس بر شما غالب نیست. لکن مراقب این دشمن خانگی باشید؛ بخصوص در وادی اعتقادات. چرا که انحراف اعتقادی، بسیار خطرناکتر از انحراف اخلاقی است. و انحراف اخلاقی، خطرناکتر از انحراف عملی است. اعتقاد، با ذات سر و کار دارد. اخلاق، با صفات و تا حدودی با ذات، سر و کار دارد؛ امّا عمل، با مقام اراده و فعل و تا حدودی با صفات سر و کار دارد.

 

ب: بلی، عذاب خدا، برای آنهایی که اساس ایمانشان درست است و کبائر مساوی با کفر را هم انجام نداده اند، پاک کننده است؛ امّا برای همه چنین نیست. عدّه ای هیچگاه پاک نخواهند شد. چون ذاتشان آلوده است. اگر خدا بخواهد ذات اینها را زائل کند تا پاک شوند، خودشان زائل می شوند. اگر آلودگی شخص، در عمل یا صفات زائد بر ذات باشد، می توان ذاتشان را از این اعمال و صفات، پاک نمود، امّا وقتی ذات یا صفات عین ذات، آلوده باشند، دیگر راهی برای پاک شدن وجود ندارد. مثل آن است که بخواهی، آب را از آب بودن پاک کنی، یا آب را از خیس بودن پاک کنی. امّا آب را می توان از بوی بد یا کثافات، پاک نمود.

 

ج: کی گفته که هر روحی، خدایی است؟! روح آدمی پنج مرتبه دارد که عبارتند از: نفس جمادی، نفس نباتی، نفس حیوانی، روح الایمان و روح القدس. مرتبه ی آخر، در انسان معصوم می باشد؛ این همان روحی است که در آدم(ع) دمیده شد و او را خلیفة الله کرد. افراد عادی، از این روح، بی بهره اند. روح چهارم در مؤمن است تا زمانی که مرتکب گناه کبیره نشود؛ هر گاه گناه کبیره کرد، ارتباطش با این روح، قطع می شود. امّا سه روح دیگر، در کافر و فاسق موجود است. در حیوانات هم همین سه روح موجود است. لذا کسی که با روح الایمان مرتبط نیست، حقیقتاً حیوان است؛ و در عالم برزخ نیز، هیبت حیوانی خواهد داشت. حتّی یک نفر انسان هم اهل جهنّم نمی شود.

 

د: فرموده اید: « با توجه به فكر محدود انسان در اين جهان مادي امكان درك ان لذت فعلا برامون مقدور نيست.»

« کار پاکان را قیاس از خود مگیر ــ گرچه باشد در نوشتن، شیر، شیر.»

اینکه شما چنین درکی ندارید دلیل نیست که دیگران هم ندارند. هستند کسانی که در همین دنیا، به مقام فناء فی الله و لقاء الله رسیده اند. « موتوا قبل اَن تموتوا ــ میرید قبل از آنکه بمیرید.» اگر کسی مصداق این حدیث مشهور شد، آخرت را در همین دنیا، مشاهده می کند.

 

سخن آخر:

برای فهم عمیق معاد و آخرت، پیشنهاد می شود که کتاب دو جلدی « معاد یا بازگشت بسوی خدا» تألیف استاد محمّد شجاعی را مطالعه فرمایید. دقّت فرمایید که کتاب « قیام قیامت» را با این کتاب خلط نکنید. این کتاب، دو جلدی است؛ و البته کمیاب هم هست. لذا نیاز است که برای یافتش زیاد بگردید. کتاب «معاد از دیدگاه امام خمینی» هم کتاب خوبی است.

 

در ادامه، مطلبی نیز در خصوص معاد جسمانی تقدیم حضور می کنیم، که زمینه را برای مطالعه ی کتابهای فوق الذّکر، فراهم می کند.

1ـ قبر غیر از مدفن است.

 اين گفته كه مردگان از گور برمي خيزند، سخن عوام است؛ چنين چيزي در آيات و روايات نيست. آنچه در روايات آمده اين است كه انسانها از قبر برانگيخته مي شوند. منظور از قبر نيز مدفن خاكي كه بدن مادّي مرده را در آن دفن مي كنند نيست. در فرهنگ اهل بيت(ع) ، قبر نام عالمي است كه مردگان بعد از مرگ ـ با تمام وجود خويش نه فقط با روح ـ وارد آن مي شوند و تا روز قيامت در آن خواهند بود تا قيامت برپا شود. به عبارت ديگر ، مقصود از قبر همان عالم برزخ است؛ كه مردگان در آن حضور جسماني دارد؛ لكن با جسم غير مادّي. در عالم قبر (برزخ) انسان هم داراي روح است هم داراي بدن ؛ لكن بدني غير مادّي دارد كه از جهاتي شبيه آن بدنهايي هستند كه در خواب مي بينيم. شب اوّل قبر يا سوال قبر يا فشار قبر و امثال اين امور نيز همگي مربوط به وجود برزخي شخص مي شوند و ربطي به بدن مادّي او ندارند. بلكه اساساً شخص بعد از مردن بدني از خود باقي نمي گذارد تا ما دفنش كنيم؛ آنچه ما دفن مي كنيم، مادّه ي بدن اوست نه بدن او. نسبت بدن به مادّه ي بدن، مثل نسبت مجسمه ي خميري انسان است به خمير مجسمه سازي. وقتي آن مجسمه ي خميري را مچاله مي كنيم، صورت انساني آن مي ميرد و تنها مادّه ي آن باقي مي ماند.

« عَنْ عَمْرِو بْنِ يَزِيدَ قَالَ قُلْتُ لِأَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع إِنِّي سَمِعْتُكَ وَ أَنْتَ تَقُولُ كُلُّ شِيعَتِنَا فِي الْجَنَّةِ عَلَى مَا كَانَ فِيهِمْ قَالَ صَدَقْتُكَ كُلُّهُمْ وَ اللَّهِ فِي الْجَنَّةِ قَالَ قُلْتُ جُعِلْتُ فِدَاكَ إِنَّ الذُّنُوبَ كَثِيرَةٌ كِبَارٌ فَقَالَ أَمَّا فِي الْقِيَامَةِ فَكُلُّكُمْ فِي الْجَنَّةِ بِشَفَاعَةِ النَّبِيِّ الْمُطَاعِ أَوْ وَصِيِّ النَّبِيِّ وَ لَكِنِّي وَ اللَّهِ أَتَخَوَّفُ عَلَيْكُمْ فِي الْبَرْزَخِ قُلْتُ وَ مَا الْبَرْزَخُ قَالَ الْقَبْرُ مُنْذُ حِينِ مَوْتِهِ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ ـــــــ عمرو بن يزيد گويد: به امام صادق (ع) گفتم: من از شما شنيدم كه مي فرموديد: همه ي شيعيان ما به خاطر آنچه دارند ( عقيده به ولايت) در بهشت هستند. امام فرمودند: راست گفتي ؛ به خدا سوگند همگي در بهشت مي باشند. عمرو گويد: گفتم: فدايت شوم ! گناهان زيادند و بزرگ. امام فرمودند: امّا در قيامت، همه ي آنها در بهشت مي باشند؛ به سبب شفاعت پيامبر مطاع يا وصّي پيامبر؛ ولي به خدا سوگند من بر شما درباره ي برزخ مي ترسم. گفتم: برزخ چيست؟ فرمود: برزخ همان قبر است از زمان مرگ شخص تا روز قيامت » (الكافي ، ج3 ، ص242)

همچنين فرموده اند: « الْبَرْزَخُ الْقَبْرُ وَ هُوَ الثَّوَابُ وَ الْعِقَابُ بَيْنَ الدُّنْيَا وَ الْآخِرَة ـــــــ برزخ همان قبر است؛ و آن ثواب و عقاب بين دنيا و آخرت مي باشد.» (بحارالأنوار ،ج6 ،ص218)

پس نپنداريم كه در آخرت، مردم را از اين مدفنهاي خاكي بيرون مي كشند. چگونه اين كار ممكن است؛ حال آنكه آيات قرآن تصريح دارند كه هنگام قيامت، بساط كلّ عالم مادّه برچيده مي شود. وقتي جهان مادّي نيست، استخوانهاي پوسيده كجايند كه زنده شوند؟! بلكه مردم را از زمين برزخي ـ كه زميني است با جسم غير مادّي ـ برمي انگيزند و به سوي صحنه ي محشر سوق مي دهند. بلي استخوان و گوشت و پوست و خون بدن اخروي ما همين گوشت و پوست و خون دنيايي ما خواهد بود، امّا بدون مادّه اش؛ و به نحو مجرّد. بلي ما از زمين بر انگيخته خواهيم شد، امّا نه از اين زمين مادّي؛ بلكه از زميني جسماني كه غير مادّي است؛ يعني از زمين برزخي، كه دقيقاً همين زمين دنيوي است، امّا بدون مادّه اش. يعني همان گونه كه ما هنگام مرگ با بدنمان ـ نه با مادّه ي بدنمان ـ وارد برزخ مي شويم، هنگام قيامت نيز، زمين ما وارد برزخ مي شود؛ امّا بدون مادّه اش. به عبارت ديگر، قيامت نيز مرگ زمين و آسمان است. مؤيّد قرآني اين مطلب اين آيه است كه مي فرمايد: «يَوْمَ تُبَدَّلُ الْأَرْضُ غَيْرَ الْأَرْضِ وَ السَّماواتُ وَ بَرَزُوا لِلَّهِ الْواحِدِ الْقَهَّار ــــ در آن روز كه اين زمين به زمين ديگر، و آسمانها(به آسمانهاى ديگرى) مبدّل مى‏شوند، و آنان در پيشگاه خداوند واحد قهار ظاهر مى‏گردند. » (إبراهيم:48) در حالي كه از آيات ديگر بر مي آيد كه در روز قيامت تمام عالم مادّه در هم فرو مي ريزد. پس آن روز اثري از زمين مادّي نيست بلكه زمين نيز با مرگي مناسب خود به ملكوت و جبروت خود مي پيوندد و ابدان مردمان از همان زمين مجرّد بر مي آيند همانگونه كه امروز از همين زمين مادّي برآمده اند ؛ لكن برآمدن در هر نشئه اي مناسب با خود آن نشئه است.

 

2ـ معاد جسمانی یا معاد مادّی؟

الف ـ این که معاد ، جسمانی است از نظر اکثریّت قاطع مسلمین شکّی در آن نیست. و همین مقدار اعتقاد برای مسلمان بودن کافی است ؛ یعنی مقدار ضروری اعتقاد برای مسلمان بودن در باب معاد ، باور داشتن اصل این مطلب است که انسان در روز قیامت با بدن محشور خواهد شد. امّا جزئیّات این مطلب و اعتقاد به سنخ وجودی بدن اخروی ، که بین علما به شدّت اختلافی است ، از اصول نیست ؛ بلکه از فروع اصول می باشد که رسیدن به نتیجه ی قطعی در این باره برای اهل علم مشکل است کجا رسد برای توده ی مردم.

ب ـ بين معتقدين به معاد ، در مورد كيفيّت عالم آخرت سه نظر عمده وجود دارد. عدّه اي بر آنند كه عالم آخرت فقط عالم روحاني است و بدنها محشور نمي شوند. اين نظر در بين مسلمين به افراد نادري از حكماي مشاء و عدّه اي از اشراقيّون نسبت داده شده امّا غالب آنها مقرّ به معاد جسماني اند.

عدّه اي ديگر معتقدند كه حشر انسانها با روح و بدن است و بدن اخروي از هر جهت شبيه همين بدن مادّي است ؛ لذا آخرت نيز عالمي مادّي و عنصري است. اكثر متكلمين مسلمان ، بخصوص متكلمين اعصار گذشته طرفدار اين نظريّه اند. اكثر مردم مسلمان نيز چنين ديدي نسبت به آخرت دارند.

خود اين گروه نيز دو دسته اند. برخي بر آنند كه بدن محشور در آخرت ، عيناً از همين موادّ بدن دنيايي تشكيل خواهد شد. يعني خداوند متعال دوباره ذرّات پخش شده ي بدن دنيوي را گرد آورده و به صورت اوّلش بازسازي خواهد نمود. بارزترين شبهه اي كه بر اين نگره وارد شده شبهه ي آكل و مأكول است. امّا عدّه اي ديگر معتقدند كه بدن اخروي بدن مادّي است ولي لزومي ندارد كه موادّ تشكيل دهنده ي آن ، عين ذرّات پخش شده ي بدن دنيوي باشند ؛ بلكه بدن اخروي از هر موادّي درست شود بدن خود شخص خواهد بود. چون تشخّص و حقيقت وجودي فرد به روح اوست نه به موادّ بدن او . لذا با اينكه در طول يك عمر ، بارها تمام موادّ بدن انسان در اثر مرگ سلولها عوض مي شوند ولي باز انسان همان انسان است. لذا طبق اين بيان ، كه مقبولترين نگرش كلامي در ميان متكلّمين عقل گراست ، شبهاتي چون شبهه ي آكل و مأكول منتفي خواهند بود. البته اين راه حلّ نيز مشكل ديگري دارد كه عبارت است از مشكل تناسخ؛ يعني اين قول همان مشكلي را دارد كه تناسخ دارد. لذا همچنان قائلين به معاد جسماني به معني معاد مادّي ، همچنان در اثبات ادّعاي خود عاجز مي باشند.

نظریّه ی سوّم ، نظریّه ی فیلسوفان مکتب حکمت متعالیه (مکتب فلسفی ملاصدرا) است. طبق این نظر ، حشر انسانها ، هم با روح است هم با جسم ؛ ولی جسم اخروی مثل جسم دنیایی ، جسم مادّی نیست. اکثر مردم جسم را با مادّه یکی می انگارند ولی از نظر این مکتب فلسفی ، جسم و مادّه با هم یکی نیستند. ـــ بیان تفاوت مادّه و جسم نیازمند بحث مجزایی است لذا در این نامه از بیان آن پرهیز می شود. ـــ به عقیده ی ملاصدرا و پیروان مکتب فلسفی او ، عالم خلقت دارای سه مرتبه ی کلّی است که هر مرتبه ، علّت ، حقیقت و باطن مرتبه ی پایین تر از خود مي باشد. لذا این سه عالم در عرض هم نیستند بلکه همواره عالم بالاتر بر عالم پایین تر احاطه ی وجودی دارد ؛ امّا نه مثل کرات تو در تو ؛ بلکه مثل احاطه ی روح بر ذهن و ذهن بر صور ذهنی.
پایین ترین مرتبه ی عالم خلقت ، عالم مادّه است که بارزترین مشخّصه ی آن حرکت می باشد. زمان نیز از مختصّات این عالم است؛ چون زمان چیزی نیست جز مقدار حرکت. امّا بالاترین مرتبه ی عالم خلقت ، عالمی است منزّه و مبرّا از مادّه و آثار و محدودیّتهای مادّه نظیر شکل و رنگ و اندازه و امثال آنها. فلاسفه ی اسلامی این عالم را عالم عقوق مجرّده یا عالم جبروت می نامند. ملائک عظامی همچون جبرئیل و میکائیل و عزرائیل و اسرافیل از ساکنان این عالمند. عالم دیگری نیز وجود دارد که واسطه ی بین این دو عالم بوده عالم مثال نامیده می شود. بنا به باور این حکما ، عالم برزخی که  در متون دینی مطرح شده نیز جزئی از عالم مثال می باشد. این عالم از جهاتی شبیه عالم عقول بوده فاقد مادّه و حرکت و زمان است و از جهاتی نیز شبیه عالم مادّه بوده دارای شکل و رنگ و اندازه و امثال آنهاست. از نظر فیلسوفان صدرایی در این عالم ، جسم وجود دارد ولی اجسام آن غیر مادّی اند. اجسام این عالم شبیه موجوداتی هستند که انسان در خواب می بیند یا در قوّه ی خیالش تخیّل می کند. چرا که موجودات ذهنی انسان نیز فاقد مادّه و حرکتند. ــ توجّه: حرکت معنای ویژه ای در فلسفه دارد که طبق آن معنا ، حرکت موجودات ذهنی و خیالی حرکت محسوب نمی شوند. تصوّر حرکت با خود حرکت یکی نیست. همانطور که هنرپیشه های داخل فیلم یا انیمیشن به ظاهر حرکت می کنند ولی در حقیقت حرکت ندارند. ـــ
بر این اساس ، ملاصدرا و پیروان مکتب فلسفی او ، بر این باورند که انسان بعد از مرگ و در عالم برزخ نیز همچنان دارای بدن خواهد بود ولی بدنی از سنخ اجسام مثالی نه بدن مادّی . همچنین بعد از وقوع قیامت باز انسان دارای بدن خواهد بود که آن هم بدنی است غیر مادّی. البته باید توجّه داشت که منظور اینان از جسم غیر مادّی اخروي ــ آنگونه که به غلط مشهور شده ــ جسم مثالی برزخي نیست. در حکمت متعالیه برتر از جسم مثالی جسم دیگری نیز اثبات شده که آن را جسم عقلی گفته اند. این جسم به اعتباری عین جسم مثالی و به لحاظی دیگر غیر آن است ؛ همان گونه که جسم مثالی نیز به یک نگرش عین جسم طبیعی و به نگاه دیگری غیر آن است. لذا برخی از منتقدینِ نگره ی صدرایی که متوجّه سخن وی بوده اند بر او اشکال نموده اند که جسم اخروی مورد نظر شما در حقیقت همان روح است ؛ لذا شما نیز در حقیقت قائل به معاد روحانی صرف هستید. امّا حکمای صدرایی بر این اعتقادند که این منتقدین از درک جسم اخروی مورد نظر آنها عاجزند. لذا گاه آن را با جسم مثالی و گاه دیگر با روح اشتباه می کنند. حکمای صدرایی براهینی نیز برای معاد مورد نظر خود اقامه نموده اند. لکن ایشان معمولاً از علنی نمودن معاد مورد نظرشان اِبا داشته آن را در کلاسهای عمومی فلسفه نیز مطرح نمی کنند کجا رسد در محیطهای غیر فلسفی. حکمای طراز اوّل صدرایی همواره بخش معاد کتاب اسفار ملاصدرا را برای خواصّ تدریس می کنند ؛ و تنها سیمای رقیق شده ای از آن را در مجامع علمی مطرح می سازند.

 

ــ توضيح و تنوير

1ـ طبق مبنای حکمت متعالیه انسان یک حقیقت بیش نیست و مرکّب بودن انسان از روح و جسم توهّم است. انسان یک حقیقت دارای مراتب است که مرتبه ی شدید آن را روح و مرتبه ی ضعیف آن را بدن می نامند ؛ و منظور از بدن ، گوشت و پوست و استخوان و ... نیست ؛ بلکه منظور همین شکل و قالبی است که بر پیکر گوشت و پوست و استخوان و ... پوشانده شده است. پس مراد از بدن انسان همین قالب است نه موادّ تشکیل دهنده ی آن. لذا اگر پیامبری به وسیله ی معجزه تمام موادّ بدن یک شخص را به یکباره با موادّ مشابه دیگری عوض نماید ، باز این شخص همان شخص اوّلی خواهد بود. كما اينكه در طول زمان سلولها مي ميرند و با موادّ غذايي جايگزين مي گردند ولي شخص همچنان همان شخص است. پس در نگاه حکمت متعالیه به هنگام مردن نه چیزی از انسان جدا می شود و نه چیزی به او افزوده می شود. تنها اتّفاقی که هنگام مرگ رخ می دهد این است که انسان ، مادّه را رها کرده و با تمام وجودش وارد عالم برزخ می شود ؛ چون مادّه داخل در حقیقت انسان نیست. لذا موقع مردن ، نه بدن انسان در دنیا می ماند نه روح او. آنچه در عرف به آن بدن میّت می گویند حقیقتاً بدن شخص نیست بلکه مادّه ی بدن اوست. وقتی شخص مادّه ی بدن خود را رها نمود خود را در عالم برزخ می یابد که عالمی است جسمانی ولی غیر مادّی ؛ لذا حرکتی هم در آن نیست و چون حرکت نیست زمان هم در آن وجود ندارد. از اینرو سوال از سنّ و سال نیز در این عالم بی معنی است. طبق قواعد فلسفی شکل و اندازه و دیگر خصوصیّات بدن برزخی تماماً در اختیار روح است و روح شخص هر گونه بخواهد آن را تغییر می دهد. از نظر فلسفی هر انسانی بی نهایت صورت گوناگون مثالی دارد که در عین کثرت ، همگی یک صورت واحده بوده و همگی صورت او هستند ؛ و روح به تنهایی جامع کمالات همه آن صور است. لذا روح می تواند با هر کدام از این صور که خواست خود را در عالم برزخ ظاهر سازد ؛ که معمولاً ارواح با قویترین و بهترین صورت خود ، خود را ظاهر می سازند ؛ از اینرو در روایات آمده است که اهل بهشت همگی قیافه های جوان دارند ؛ چون صورت جوانی قوی ترین صورت انسان است.

طبق نظر این طیف از حکما ، در آخرت نیز انسان با همین بدن جسمانی ولی غیر مادّی محشور می شود که دقیقاً جسم خود اوست ولی مادّی نیست ؛ بلکه نه تنها مادّی نیست بلکه از بدن برزخی نیز بالاتر می باشد. به عبارت دیگر شخص در عالم برزخ با باطن و حقیقت بدن دنیایی خود محشور می شود نه با مادّه ي آن ؛ و در عالم آخرت نیز با باطن بدن برزخی اش حضور خواهد یافت. بنا بر این ، بدن کودک و غیر کودک در عالم برزخ و آخرت فرقی باهم ندارند. سنّ و سال مربوط به عالم زمانیّات است. ضعف کودکی و پیری نیز ناشی از مادّه ی بدن است نه صورت بدن ؛ یعنی ضعفِ قابل است که اجازه ی دریافت فیض را نمی دهد. بنا بر این ، بعد از جدا شدن انسان از مادّه ــ نه روح از بدن ــ ، این ضعفها نیز منتفی می شوند.

در قرآن کریم نیز همواره معاد جسمانی مطرح شده نه معاد مادّی ؛ و هیچ جا نفرموده است هنگام مرگ ، روح از بدن جدا می شود ؛ بلکه بر عکس طبق بیان قرآن کریم آنچه ملک الموت قبض می کند نفس انسان می باشد. و نفس در فرهنگ قرآن کریم به معنای تمام حقیقت شیء بوده با اصطلاح فلسفی نفس که به معنی روح می باشد متفاوت است.

ـ اشكال و جواب

برخی افراد نا آشنا با مکتب حکمت متعالیه بر ملاصدرا اشکال کرده اند که طبق نظر قرآن کریم ، حتّی استخوانها و پوست انسان نیز محشور می شود ، پس معاد ، مادّی است.

پاسخ حکمت متعالیه این است که پوست و گوشت و استخوان هم بر سه گونه اند: پوست و گوشت و استخوان مادّی ،  پوست و گوشت و استخوان برزخی و  پوست و گوشت و استخوان اخروی. وقتی ما شخصی را در خواب می بینیم آیا آن شخص پوست و گوشت و استخوان دارد یا نه؟ شکّی نیست که دارد ؛ حتّی گاه می بینیم که آن شخص در خواب ما زخمی می شود و خون نیز از بدن او جاری می شود. امّا با براهین قاطع عقلی اثبات شده که صور مشاهده شده در هنگام خواب و همچنین صور خیالی انسان همگی غیر مادّی بوده اموری مجرّد از مادّه اند. پس پوست و گوشت و استخوان غیر مادّی هم داریم. آن موقعی که ما دوستمان را در خواب می بینیم آيا تنها روح اوست که دیده می شود یا ما بدن او را می بینیم؟ وقتی ما کسی را در ذهن خود تصوّر می کنیم ، آیا بدن او در ذهن ماست یا روحش؟ شکّی نیست که بدن اوست ؛ آنهم عین بدن او نه مشابه آن. چون اگر گفته شود آنچه به ذهن ما می آید خود شیء نیست بلکه چیز دیگری است سفسطه لازم می آید و راه هر گونه علمی به عالم خارج بسته می شود.

حاصل سخن اینکه بدن اخروی شخص ، حقیقتاً بدن اوست امّا صورت مجرّد بدنش نه مادّه ی بدنش ؛ و آنچه در چرخه ی طبیعت قرار دارد مادّه بدن است نه صورت آن.

البته دقّت شود كه گوشت و پوست و استخوان ، مادّه ي ثانيه ي بدن مي باشند و خود آنها نيز مادّه دارند و مادّه ي آنها نيز مادّه دارد تا برسد به مادّه ي اولي. و طبق نظر ملاصدرا و اتباع او ، آنچه در برزخ يا آخرت نيست همين مادّه اولي است.

نيز توجّه شود كه مادّه ي اولي حقيقتي عقلي است نه امري حسّي. لذا بين مادّه در اصطلاح علوم تجربي و مادّه در اصطلاح فلاسفه فرق بارزي است. آنچه در علوم تجربي و عرف آن را مادّه مي گويند ، در اصطلاح حكما صورت نوعيّه خوانده مي شود.

اشكالي ديگر:

در قرآن كريم تصريح شده كه حضرت ابراهيم پرندگاني را كشت و سپس آنها را خواند و به اذن خدا زنده شدند. نيز حضرت عزير (ع) پس صد سال زنده شد. روشن است كه اينها با بدن مادّي زنده شدند نه با بدن مجرّد و غير مادّي.

جواب:

در اینکه خداوند متعال می تواند استخوانها و گوشتهای پوسیده را در همین دنیا دوباره گرد آورده و دوباره همان شخص را زنده نماید و صورت بدن برزخی را بر قامت آن موادّ بپوشاند شکّی نیست ؛ لکن این می شود رجعت مادّی نه معاد جسمانی. طرفداران حکمت متعالیه نیز نه تنها منکر رجعت مادّی نیستند بلکه آن را تأیید می کنند ؛ بلکه فراتر از تأیید ، برخی از اینها از آن جهت که خودشان به مقام مظهریّت اسماء الهی رسیده اند ، موت اختیاری دارند و مي توانند بع از خلع بدن دوباره زنده شوند یا می توانند موجودات مرده را به اذن خدا زنده سازند. برای مثال ، آقا سید علی قاضی که طرفدار حکمت متعالیه بود ، منقول است که به اذن الهی قدرت احیاء حیوانات مرده را داشت.

در هیچ آیه و روایتی نیست که عالم آخرت همان دنیاست ؛ بلکه در روایات اهل بیت (ع) تصریح شده که عالم آخرت هم اکنون موجود می باشد و رسول خدا (ص) در سفر معراجی خویش از آن بازدید فرمودند. از طرف دیگر ، روایات تصریح دارند که محلّ بهشت و جهنّم آخرت زمین است. و از سوی سوم قرآن کریم تصریح دارد که در قیامت ، زمین به غیر این زمین کنونی تبدیل می شود. و باز بیان داشت که حضرت ابراهیم (ع) ملکوت آسمانها و زمین را مشاهده نمود. از کنار هم گذاشتن این اطّلاعات می توان گفت که آخرت هم اکنون موجود است و محلّ آن هم زمین می باشد ؛ امّا نه زمین دنیایی بلکه زمین مجرّد که باطن همین زمین مادّي می باشد.

 نیز روایات فراوانی موجود است که مرتبه ی وجودی بهشت فراتر از برخی ملائک مجرّد است ؛ پس بهشتِ برتر از ملائک مجرّد چگونه می تواند مادّی باشد. « سفيان ثورى گوید: از جعفر بن محمّد عليه السّلام پرسيدم درباره ی نون. پاسخ داد: نون نهري است در بهشت، خدای عز و جل فرمود: بسته شو، بسته شد و مداد(مرکّب) شد، سپس خدای عز و جل به مداد فرمود: بنويس، و قلم در لوح محفوظ نگاشت آنچه بود و آنچه خواهد بود تا روز قيامت، مداد از نور بود، و قلم از نور، و لوح لوح نور. سفيان گويد: گفتم: يا ابن رسول اللَّه برايم امر لوح و قلم و مداد را بهتر بيان كن و به من بياموز از آنچه خدا به تو آموخته. فرمود: يا ابن سعيد اگر تو اهل برای پاسخ نبودى پاسخت نمي دادم. نون فرشته اي است كه به قلم مي رساند و او هم فرشته‏اي است كه به لوح مي رساند و او هم باز فرشته‏اي است كه به اسرافيل مي رساند، و اسرافيل به ميكائيل مي رساند، و ميكائيل به جبرئيل مي رساند، و جبرئيل به انبياء و رسل مي رساند. گويد سپس به من فرمود: اى سفيان برخيز كه بر تو ايمن نيستم.»( بحار الأنوار ،ج‏54، ص368)

حضرت ابراهیم (ع) و عزیر نبی (ع) از خداوند متعال نخواستند که معاد را نشانشان دهد بلکه خواستند زنده شدن مردگان را ببینند ؛ لذا خداوند متعال نیز همین را نشانشان داد. حضرت عزیر در اصل زنده شدن مردگان دچار بهت و حیرت شد و خواست تا قدرت خدا را مشاهده نماید ؛ لذا آنگاه که آن حقیقت را مشاهده نمود فرمود: « ... أَعْلَمُ أَنَّ اللَّهَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَديرٌ ــــ مى‏دانم که همانا خدا بر هر چیزی قادر است»(البقرة:259)

اگر عزیر (ع) نه به نحو رجعت و بلکه به نحو معادی زنده شد ، پس باید تمام مواقف آخرت را هم پشت سر می گذاشت. در حالی که آن حضرت در مدّت مرگش ـ که صد سال طول کشید ـ حتّی از عالم برزخ نیز خبردار نشد و مراحل برزخ را هم طی نکرد کجا رسد مواقف آخرت را. حضرت ابراهیم (ع) نیز کیفیّت احیاء را پرسید نه کیفیّت جسم اخروی یا کیفیّت آخرت را. به تعبیر دیگر ، هر دو بزرگوار در حقیقت از رجعت سوال نمودند نه از آخرت ؛ و البته حضرت عزیر از اصل زنده شدن پرسید امّا حضرت ابراهیم (ع) از کیفیّت آن.

در موردی هم که خداوند متعال با کفّار منکر معاد محاجّه نمود ، باز خواست قدرت خود را بر احیاء اموات اثبات کند نه اینکه خواست حقیقت معاد را روشن سازد. منکر معاد در امکان آن به نحو رجعت شکّ دارد کجا رسد که بتوان برای او پرده از حقیقت معاد برداشت. اینان در قدرت خدا دچار تردید بودند لذا خداوند با ذکر خلقت اوّلیّه خواست بفهماند که خدا بر احیاء اموات نیز تواناست ؛ و اگر آنها معاد را در همین سطح ابتدایی نیز قبول می کردند باز غنیمت بود.

امّا برخلاف حضرت ابراهیم و حضرت عزیر که معاد را نه با حقیقتش بلکه در قالب دنیایی آن مشاهده نمودند ، رسول خدا (ص) خودِ عالم آخرت و اهل آن را در سفر معراجی خویش مشاهده نمود و عجیبتر آنکه حتّی وضع آیندگان از امّت خود را نیز در آنجا مشاهده فرمودند ؛ که این خود نشان از فرازمانی بودن عالم آخرت دارد.

در خاتمه عرض می شود: برخی از حکمای الهی حتّی تصریح نموده اند که بدن اخروی انسانها از همین ذرّات بدن دنیایی آنهاست ؛ لکن نه از ذرّات مادّی آنها ؛ بلکه به حکم آیه «  بِيَدِهِ مَلَكُوتُ كُلِّ شَيْ‏ءٍ وَ إِلَيْهِ تُرْجَعُونَ  ـــــ ملکوت همه چيز به دست اوست؛ و شما را به سوى او بازمى‏گردانند »(يس:83) ، همین ذرّات دنیایی بدن نیز صورتی مجرّد دارند و بدن برزخی شخص به نحو بساطت دارای آن ذرّات ملکوتی نیز می باشد ؛ کما اینکه ملکوت اعضای بدن را نیز دارد. در آخرت نیز صورت اخروی همین ذرّات و همین اعضاء در بدن مجرّد اخروی حضور خواهند داشت ؛ لکن نه به نحو ترکیب دنیایی بلکه به همان صورت که صور خیالی ما اعضا و ذرّات مجرّد دارند. مؤیّد قرآنی این مطلب این آیه است که می فرماید: «يَوْمَ تُبَدَّلُ الْأَرْضُ غَيْرَ الْأَرْضِ وَ السَّماواتُ وَ بَرَزُوا لِلَّهِ الْواحِدِ الْقَهَّار ــــ در آن روز كه اين زمين به زمين ديگر، و آسمانها(به آسمانهاى ديگرى) مبدل مى‏شوند، و آنان در پيشگاه خداوند واحد قهار ظاهر مى‏گردند »(إبراهيم:48) در حالی که از آیات دیگر بر می آید که در روز قیامت تمام عالم مادّه در هم فرو می ریزد. پس آن روز اثری از زمین مادّی نیست بلکه زمین نیز با مرگی مناسب خود به ملکوت و جبروت خود می پیوندد و ابدان مردمان از همان زمین مجرّد بر می آیند همانگونه که امروز از همین زمین مادّی برآمده اند ؛ لکن برآمدن در هر نشئه ای مناسب با خود آن نشئه است.

 

2ـ روایاتی چند در باب کیفیّت زمین آخرتی

رسول خدا (ص) فرمودند: « يُحْشَرُ النَّاسُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ عَلَى أَرْضٍ بَيْضَاءَ عَفْرَاءَ كَقُرْصَةِ النَّقِيِّ لَيْسَ فِيهَا مَعْلَمٌ لِأَحَدٍ وَ السَّمَاءُ تَذْهَبُ شَمْسُهَا وَ قَمَرُهَا وَ نُجُومُهَا ـــــ  مردم در روز قيامت روى زمينى سفيد رنگ و گندمگون چون قرص نان سفيد ، محشور شوند، كه براى كسى نشانه‏اى روى آن صفحه زمين وجود ندارد و خورشيد، ماه و ستارگان آسمان مى‏روند » (مجموعة ورام ، ج‏1 ،ص293)

« عَنْ عَجْلَانَ أَبِي صَالِحٍ قَالَ دَخَلَ رَجُلٌ عَلَى أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع فَقَالَ لَهُ جُعِلْتُ فِدَاكَ هَذِهِ قُبَّةُ آدَمَ ع قَالَ نَعَمْ وَ لِلَّهِ قِبَابٌ كَثِيرَةٌ أَلَا إِنَّ خَلْفَ مَغْرِبِكُمْ هَذَا تِسْعَةٌ وَ ثَلَاثُونَ مَغْرِباً أَرْضاً بَيْضَاءَ مَمْلُوَّةً خَلْقاً يَسْتَضِيئُونَ بِنُورِهِ لَمْ يَعْصُوا اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ طَرْفَةَ عَيْنٍ مَا يَدْرُونَ خُلِقَ آدَمُ أَمْ لَمْ يُخْلَقْ يَبْرَءُونَ مِنْ فُلَانٍ وَ فُلَان‏ ــــ عجلان ابى صالح مى‏گويد: مردى خدمت امام صادق عليه السّلام رسيد و به حضرت عرض كرد: قربانت گردم، اين گنبد آدم عليه السّلام است؟ حضرت فرمودند:آرى و خدا را گنبدهاى بسيار است بدان كه پشت اين مغرب شما 39 مغرب است ، زمينى است سفید (درخشان) پر از خلقى كه به نور او نور می گیرند و خداى عزّ و جلّ را يک چشم به هم زدن نافرمانى نكرده‏اند ؛ ندانند خدا آدم را آفريده يا نه بيزارند از فلان و فلان. » (الكافي ،ج‏8 ،ص231)

این زمین یقیناً در عوالم مجرّد است چون خلق آن همگی معصومند ؛ و چون از خلق زمین خبر ندارند معلوم می شود از کرّوبیان می باشند که توجّه به عالم مادون ندارند. و آن زمین سفید است و با نور خدا روشن می شود. تعبیر « أَرْضاً بَيْضَاءَ » در روایت قبل نیز آمد که راجع به زمین محشر بود. همچنین درباره ی زمین اخروی در آیه69 زمر آمده که: « وَ أَشْرَقَتِ الْأَرْضُ بِنُورِ رَبِّها ـــ و زمين(در آن روز) به نور پروردگارش روشن مى‏شود » ، که این تعبیر درباره ی این زمین مجرّد نیز آمده است. مراد از « خَلْفَ مَغْرِبِكُمْ ــ پشت مغرب شما » نیز به احتمال زیاد ، باطن افق ماست که افقهای ملکوت و جبروت باشند. خداوند متعال در حقّ جبرئیل امین فرمود: « وَ هُوَ بِالْأُفُقِ الْأَعْلى‏ ــــ در حالى كه در اُفق اعلى قرار داشت »‏(النجم:7) ؛ « وَ لَقَدْ رَآهُ بِالْأُفُقِ الْمُبينِ  ــــ او(جبرئيل) را در اُفق روشن ديده است » ‏(التكوير:23). در اصطلاح عرفا از قوس نزول تعبیر به مشرق و از قوس صعود تعبیر به مغرب می شود ؛ کتاب « سیاحت غرب » آیة الله قوچانی نیز از همینجا بدین نام مزیّن گشته است.

امام صادق عليه السّلام فرمودند « إِنَّ مِنْ وَرَاءِ أَرْضِكُمْ هَذِهِ أَرْضاً بَيْضَاءَ ضَوْؤُهَا مِنْهَا فِيهَا خَلْقٌ يَعْبُدُونَ اللَّهَ لَا يُشْرِكُونَ بِهِ شَيْئاً يَتَبَرَّءُونَ مِنْ فُلَانٍ وَ فُلَان‏ ــــــ براستى خدا را در ورای اين زمين شما زمين سفید (درخشان ) است كه روشنایی اين زمین از آن است. در آن زمین خلقى است كه خدا را مي پرستند و چيزى را با او شريک نسازند و همه از فلان و فلان بيزارى جويند.» ( بحار الأنوار ، ج‏54 ،ص329)

نافع با امام باقر (ع) گفت: «... قَالَ فَأَخْبِرْنِي عَنْ قَوْلِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ- يَوْمَ تُبَدَّلُ الْأَرْضُ غَيْرَ الْأَرْضِ وَ السَّماواتُ أَيَّ أَرْضٍ تُبَدَّلُ؟ فَقَالَ أَبُو جَعْفَرٍ ع خُبْزَةً بَيْضَاءَ يَأْكُلُونَهَا حَتَّى يَفْرُغَ اللَّهُ مِنْ حِسَابِ الْخَلَائِقِ  ـــــ مرا خبر ده از این آيه « روزى كه زمين به غير اين زمين تبدیل گردد و آسمانها  نيز » زمين به چه چیزی دگرگون مى‏شود؟ امام فرمودند: به نان سفيدى كه آن را مى‏خورند تا خداوند از حساب خلايق فارغ شود. » (الإحتجاج على أهل اللجاج ، ج‏2 ،ص325)

 

3ـ روایاتی چند در باب سبقت خلقت بهشت و جهنّم بر دنیا

روایات فراوانی است که خلقت بهشت و جهنّم را مقدّم بر خلقت عالم مادّه می دانند ؛ پس چگونه ممکن است این دو موجودات مادّی باشند حال آنکه آفرینش یافتند آن هنگام که عالم مادّه ای آفریده نشده بود؟

قَالَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ (ع): « إِنَّ لِلَّهِ نَهَراً دُونَ عَرْشِهِ وَ دُونَ النَّهَرِ الَّذِي دُونَ عَرْشِهِ نُورٌ نَوَّرَهُ وَ إِنَّ فِي حَافَتَيِ النَّهَرِ رُوحَيْنِ مَخْلُوقَيْنِ- رُوحُ الْقُدُسِ وَ رُوحٌ مِنْ أَمْرِهِ وَ إِنَّ لِلَّهِ عَشْرَ طِينَاتٍ خَمْسَةً مِنَ الْجَنَّةِ وَ خَمْسَةً مِنَ الْأَرْضِ فَفَسَّرَ الْجِنَانَ وَ فَسَّرَ الْأَرْضَ ثُمَّ قَالَ مَا مِنْ نَبِيٍّ وَ لَا مَلَكٍ مِنْ بَعْدِهِ جَبَلَهُ إِلَّا نَفَخَ فِيهِ مِنْ إِحْدَى الرُّوحَيْنِ وَ جَعَلَ النَّبِيَّ ص مِنْ إِحْدَى الطِّينَتَيْنِ ـــــــ براى خدا نهرى است پایینتر از عرش خودش و پایینتر از آن نهری که پایینتر از عرش است نورى است که خدا فروزانش نموده ؛ و در دو كناره ی آن نهر دو روح آفريده يكى روحُ القُدُس و ديگرى روحٌ مِن امره ؛ و همانا براى خدا ده طينت باشد كه پنج تای آنها از بهشتند و پنج ديگر از زمين، و دو بخش بهشتى و زمينى را شرح داد و سپس فرمود: هيچ پيمغبر و فرشته‏اى ـ و در برخی منابع امامى ـ پس از او را خدا نسرشته جز آنكه در او يكى از اين دو روح را دميد، و پيغمبر را از يكى از اين دو طينت ساخته. » (الكافي، ج‏1 ،ص389 )

این روایت حاکی است که جایگاه بهشت زمین مادّی نیست یقیناً ؛ بلکه برای اهل دقّت روشن است که بهشت اخروی فراتر از زمین پنجم است که بطن پنجم زمین مادّی است.

 

« عَنْ عَبْدِ السَّلَامِ بْنِ صَالِحٍ الْهَرَوِيِّ  ... قَالَ فَقُلْتُ لَهُ يَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ فَأَخْبِرْنِي عَنِ الْجَنَّةِ وَ النَّارِ أَ هُمَا الْيَوْمَ مَخْلُوقَتَانِ فَقَالَ نَعَمْ وَ إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ قَدْ دَخَلَ الْجَنَّةَ وَ رَأَى النَّارَ لَمَّا عُرِجَ بِهِ إِلَى السَّمَاءِ قَالَ فَقُلْتُ لَهُ فَإِنَّ قَوْماً يَقُولُونَ إِنَّهُمَا الْيَوْمَ مُقَدَّرَتَانِ غَيْرُ مَخْلُوقَتَيْنِ فَقَالَ ع مَا أُولَئِكَ مِنَّا وَ لَا نَحْنُ مِنْهُمْ مَنْ أَنْكَرَ خَلْقَ الْجَنَّةِ وَ النَّارِ فَقَدْ كَذَّبَ النَّبِيَّ ص وَ كَذَّبَنَا وَ لَيْسَ مِنْ وَلَايَتِنَا عَلَى شَيْ‏ءٍ وَ خُلِّدَ فِي نَارِ جَهَنَّمَ قَالَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ هذِهِ جَهَنَّمُ الَّتِي يُكَذِّبُ بِهَا الْمُجْرِمُونَ.  يَطُوفُونَ بَيْنَها وَ بَيْنَ حَمِيمٍ آنٍ وَ قَالَ النَّبِيُّ ص لَمَّا عُرِجَ بِي إِلَى السَّمَاءِ أَخَذَ بِيَدِي جَبْرَئِيلُ فَأَدْخَلَنِي الْجَنَّةَ فَنَاوَلَنِي مِنْ رُطَبِهَا فَأَكَلْتُهُ فَتَحَوَّلَ ذَلِكَ نُطْفَةً فِي صُلْبِي فَلَمَّا هَبَطْتُ إِلَى الْأَرْضِ وَاقَعْتُ خَدِيجَةَ فَحَمَلَتْ بِفَاطِمَةَ فَفَاطِمَةُ حَوْرَاءُ إِنْسِيَّةٌ فَكُلَّمَا اشْتَقْتُ إِلَى رَائِحَةِ الْجَنَّةِ شَمِمْتُ رَائِحَةَ ابْنَتِي فَاطِمَة ــــــــ عبد السلام بن صالح هروی گوید: به امام رضا (ع) عرض كردم يا ابن رسول اللَّه به من خبر ده از بهشت و دوزخ كه آیا امروزه خلق شده‏اند؟ فرمودند: آرى رسول خدا (ص) هنگام معراجش در بهشت وارد شد و دوزخ را هم ديد. به او عرض كردم: جمعى معتقدند كه آن دو امروز مقدّرند و مخلوق نيستند. فرمودند:آنها از ما نيستند و ما هم از آنها نيستيم ؛ هر كه منكر وجود فعلى بهشت و دوزخ است پيغمبر و ما را تكذيب كرده و از اهل ولايت ما نيست و در آتش دوزخ مخلّد است. خدا فرموده:« اينست دوزخى كه مجرمان آن را دروغ مي شمردند ميان آن و حميم داغ مي گردند.» (الرحمن:43- 44) پيغمبر فرمود: چون مرا به آسمان بردند جبرئيل دست مرا گرفت و به بهشت برد و از خرمايش به من داد و خوردم و در صلب من نطفه شد و چون به زمين آمدم با خديجه مواقعه كردم و به فاطمه آبستن شد و فاطمه حوراء انسيه است ؛ و هر گاه مشتاق بوى بهشت شوم فاطمه دخترم را مي بويم‏.» ( أمالي الصدوق، ص461)

این روایت حاکی است که بهشت بر زمین مادّی واقع نیست بلکه هم اکنون در جایگاه خود وجود دارد ؛ و جایگاه او همانجاست که رسول خدا در معراج وارد آن شد و آنجا موطن ملائک است.

امام باقر (ع) فرمودند: « يَا جَابِرُ كَانَ اللَّهُ وَ لَا شَيْ‏ءَ غَيْرُهُ وَ لَا مَعْلُومَ وَ لَا مَجْهُولَ فَأَوَّلُ مَا ابْتَدَأَ مِنْ خَلْقٍ خَلَقَهُ أَنْ خَلَقَ مُحَمَّداً ص وَ خَلَقَنَا أَهْلَ الْبَيْتِ مَعَهُ مِنْ نُورِهِ وَ عَظَمَتِهِ فَأَوْقَفَنَا أَظِلَّةً خَضْرَاءَ بَيْنَ يَدَيْهِ حَيْثُ لَا سَمَاءَ وَ لَا أَرْضَ وَ لَا مَكَانَ وَ لَا لَيْلَ وَ لَا نَهَارَ وَ لَا شَمْسَ وَ لَا قَمَرَ يَفْصِلُ نُورُنَا مِنْ نُورِ رَبِّنَا كَشُعَاعِ الشَّمْسِ مِنَ الشَّمْسِ نُسَبِّحُ اللَّهَ تَعَالَى وَ نُقَدِّسُهُ وَ نَحْمَدُهُ وَ نَعْبُدُهُ حَقَّ عِبَادَتِهِ ثُمَّ بَدَا لِلَّهِ تَعَالَى عَزَّ وَ جَلَّ أَنْ يَخْلُقَ الْمَكَانَ فَخَلَقَهُ وَ كَتَبَ عَلَى الْمَكَانِ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ- عَلِيٌّ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ وَ وَصِيُّهُ بِهِ أَيَّدْتُهُ وَ نَصَرْتُهُ ثُمَّ خَلَقَ اللَّهُ الْعَرْشَ فَكَتَبَ عَلَى سُرَادِقَاتِ الْعَرْشِ مِثْلَ ذَلِكَ ثُمَّ خَلَقَ اللَّهُ السَّمَاوَاتِ فَكَتَبَ عَلَى أَطْرَافِهَا مِثْلَ ذَلِكَ ثُمَّ خَلَقَ الْجَنَّةَ وَ النَّارَ فَكَتَبَ عَلَيْهَا مِثْلَ ذَلِكَ ثُمَّ خَلَقَ‏ الْمَلَائِكَةَ وَ أَسْكَنَهُمُ السَّمَاءَ   ـــــــ ای جابر! خدا بود در حالى كه هيچ چيز با او نبود نه معلوم و نه مجهول ، اوّلين موجودى كه آفريد محمّد مصطفى عليه السّلام بود ؛ ما اهل بيت را نیز با او آفريد از نورش و عظمتش ؛ پس ما را به صورت سايه‏اى سبز در مقابل خود نگه داشت آن موقع كه وجود نداشت آسمان و زمين و شب و روز و خورشيد و ماه. نور ما از نور خدا جدا گشت مانند پرتو خورشيد از خورشيد. ما او را تسبيح و تقديس و ستايش مي كرديم و عبادتى واقعى مي نموديم. بعد خدا اراده نمود كه مكان را بيافريند آن را آفريد و بر مكان نوشت لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ ، علي امير المؤمنين و وصى او است بهوسيله علي او را تأييد و نصرت دادم.سپس عرش را آفريد و بر سرادق عرش همان جملات را نوشت ؛ آنگاه آسمانها را آفريد و بر اطراف آن همين كلمات را نوشت ؛ بعد بهشت و جهنّم را آفريد و بر آنها نيز همين جملات را نوشت ؛ سپس ملائكه را آفريد و آنها را ساكن آسمان گردانيد » (بحار الأنوار ، ج‏25 ،ص18 )

این روایت نیز به وضوح نشان می دهد که مرتبه ی بهشت و جهنّم فراتر از مرتبه ملائک می باشد و آنگاه که آن دو خلق گشته اند ، بسیاری از مجرّدات نبوده اند کجا رسد که عالم مادّه بوده باشد. پس چگونه ممکن است این دو مخلوق خدا مادّی باشند.

 

4 ـ روایاتی چند در باب بدن مجرّد آدمی

 

أبى ولّاد حنّاط گوید: به امام صادق (ع) گفتم: « جُعِلْتُ فِدَاكَ يَرْوُونَ أَنَّ أَرْوَاحَ الْمُؤْمِنِينَ فِي حَوَاصِلِ طُيُورٍ خُضْرٍ حَوْلَ الْعَرْشِ فَقَالَ لَا الْمُؤْمِنُ أَكْرَمُ عَلَى اللَّهِ مِنْ أَنْ يُجْعَلَ رُوحُهُ فِي حَوْصَلَةِ طَيْرٍ لَكِنْ فِي أَبْدَانٍ كَأَبْدَانِهِم‏  ـــــــ  قربانت گردم ، روايت كنند كه ارواح مؤمنان در چينه‏دان پرندگانى سبزند گرد عرش. فرمودند: نه، مؤمن گرامی تر است نزد خدا از اينكه روحش را در چينه‏دان پرنده نهد، بلکه در بدنی باشند همچون بدنهای خودشان.» (بحار الأنوار ، ج‏58،ص50 )

 

امام صادق (ع) فرمودند:« فَإِذَا قَبَضَهُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ صَيَّرَ تِلْكَ الرُّوحَ فِي قَالَبٍ كَقَالَبِهِ فِي الدُّنْيَا فَيَأْكُلُونَ وَ يَشْرَبُونَ فَإِذَا قَدِمَ عَلَيْهِمُ الْقَادِمُ عَرَفُوهُ بِتِلْكَ الصُّورَةِ الَّتِي كَانَتْ فِي الدُّنْيَا  ــــــ چون خدای عزّ و جلّ جانش (جان مومن) را بگيرد در كالبدى نهد چون کالبد دنيایی اش ؛ پس مي خورند و مي نوشند، و چون تازه ‏واردى بدانها رسد او را به همان صورتى كه در دنيا بوده مي شناسند.» ( بحار الأنوار ، ج‏58 ،ص50 ) 

 

« بِسَنَدٍ مُوَثَّقٍ عَنْ أَبِي بَصِيرٍ قَالَ قُلْتُ لِأَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع إِنَّا نَتَحَدَّثُ عَنْ أَرْوَاحِ الْمُؤْمِنِينَ أَنَّهَا فِي حَوَاصِلِ طُيُورٍ خُضْرٍ تَرْعَى فِي الْجَنَّةِ وَ تَأْوِي إِلَى قَنَادِيلَ تَحْتَ الْعَرْشِ فَقَالَ لَا إِذاً مَا هِيَ فِي حَوَاصِلِ طَيْرٍ قُلْتُ فَأَيْنَ هِيَ قَالَ فِي رَوْضَةٍ كَهَيْئَةِ الْأَجْسَادِ فِي الْجَنَّة ـــــــ به سند موثق از أبى بصير روایت شده که گفت: به امام صادق (عليه السّلام) گفتم: به ما گويند از ارواح مؤمنان كه در چينه‏دان پرندگان سبزى باشند كه در بهشت بچرند و در قنديلهاى زير عرش آشيانه دارند. امام فرمودند: چنین نیست، در چينه پرنده نباشند. گفتم: كجا باشند؟ فرمودند: در باغی در بهشت باشند همانند اجساد. » (بحار الأنوار ،ج‏58 ،ص50)

« عَنْ أَبِي بَصِيرٍ قَالَ سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع عَنْ أَرْوَاحِ الْمُؤْمِنِينَ فَقَالَ فِي الْجَنَّةِ عَلَى صُوَرِ أَبْدَانِهِمْ لَوْ رَأَيْتَهُ لَقُلْتَ فُلَانٌ ــــ ابو بصیر گوید: از امام صادق (ع) درباره ی ارواح مومنان پرسیدم. فرمودند: آنها در بهشت به صورت بدنهایشان هستند ؛ به نحوی که اگر ایشان را ببینی می گویی: این فلانی است » (تهذيب‏الأحكام،ج1 ،ص466)

همه این روایات وجود بدن مجرّد را تصدیق می کنند که دقیقاً شبیه بدنهای دنیایی هستند امّا در دنیا نیستند بلکه در بهشت می باشند.

واقعاً عجب است از کسانی که این همه روایات را می بینند و در مضامین آنها دقّت نمی کنند. و عجیبتر گفتار کسانی است که باور دارند زندگی مجرّد انسان را در عالم برزخ و آنگاه ادّعا می کنند که زندگی اخروی او با بدن مادّی خواهد بود. یعنی بعد از رها گشتن از بند مادّه ی مزاحم و به دور از مقام قرب الهی ، دوباره در بند مادّه در می آید. عجبا که اینها خدا را چون کودکان اهل بازی پنداشته اند که می سازد و خراب می کند و دوباره می سازد.