(1/100117395)-   

پرسش:در كتابي خواندم كه دختر بچه اي در خانواده ثروتمند گريه مي كند و هر چه مادر و پدر او سوال مي كنند كه براي چه گريه مي كند ، جواب نمي دهد ، او را به دكتر بردند و دكتر با دختر بچه صحبت كرد و دختر بعد از مدتي به سوال دكتر جواب داد، او گفت كه من در خانواده اي فقير زندگي مي كردم و آن پدر و مادرم را بيشتر دوست داشتم، دكتر بعد از بررسيهاي زياد از مغز او، به نتايج مهمي برخورد كرد. دكتر بعد از بررسي فهميد كه دختر در قبل از به دنيا آمدنش در نقش دختر ديگري در دنيا بوده است، سوال من اين است كه ما چند بار به دنيا مي آييم؟

پاسخ:

طبق براهین عقلی که فلاسفه اسلامی ارائه نموده اند ، تناسخ ( انتقال روح یک نفر به بدن دنیایی دیگری بعد از مرگ بدن اوّل) امری است ذاتاً محال. لذا هر انسانی فقط  با یک بدن مادّی زاده می شود و بعد از مرگ نیز محال است روح او به بدن مادّی دیگری منتقل گردد.

فکر تناسخ فکری برآمده از آیینهای غیر الهی شرق دور مثل بودیسم و هندوئیسم می باشد که به خاطر اعتقاد نداشتن به عالم برزخ و آخرت ، تناسخ را ابداع نموده اند تا جای خالی معاد را در زندگی اجتماعی آنها پر نماید. چرا که بدون اعتقاد به معاد ، انسانها هیچ تقیّدی به اخلاق نخواهند داشت و بدون اخلاق ، جامعه از هم فرو می پاشد. لذا اینان چنین می پندارند که اگر کسی آدم خوبی باشد بعد از مرگ ، روح او به بدن شخص محترم و ثروتمندی منتقل می شود و الّا به بدن فردی بیچاره یا به بدن حیوانی تعلّق می گیرد.

امّا چنان ادّعاهایی که در برخی کتابهای غیر علمی و نامعتبر مطرح می شود از نظر علوم عقلی و همچنین از نظر دانشمندان علوم تجربی کذب محض می باشد و هیچ پشتوانه ی عقلی یا علمی ندارد.

امّا اینکه برخی افراد چنین می پندارند که در گذشته زندگی دیگری داشته اند ، چنین فرضیّه ی باطلی را اثبات نمی کند ؛ چون اینگونه افراد ممکن است دچار نوعی بیماری روانی توهّم انگیز باشند ؛ نظیر بیماری دو قطبی یا دو شخصیّتی که شخص گاهی در یک شخصیّت و گاه در شخصیّت دیگرش ظاهر می شود. همچنین مثل بیماری اسکیزوفرنی که شخص دچار توهّمات (هالوسينيشن ) شده و اموری را که واقعیّت ندارند ، واقعیّت می پندارد. افراد مبتلا به اسکیزوفرنی حتّی گاه در مورد خود نیز دچار توهمّ شده خود را شخص دیگری می پندارند ؛ یا خیال می کنند که در زمان گذشته حضور داشته اند یا چنین می پندارند که از آینده آمده اند و ... . و جالب این است که در اکثر این گونه بیماریها مشکلات مغزی نیز وجود دارد. همچنین باید توجّه داشت که گاه برخی داروها و موادّ توهمزا نیز موجب می شوند فرد دچار توهّمات این چنینی شود.

در بیماران روانی که دچار توهّمات هستند ، مثل بیماری دو قطبی و اقسام گوناگون اسکیزوفرنی ، علائمی مثل افسردگی ، کم حرفی یا پرحرفی ، بی احساسی یا حساسیّت شدید ، ترس یا پرخاشگری ، خنده های مداوم یا گریه های مدام  اموری رایج می باشند ، که برخی از آنها در همان موردی که حضرت عالی به آن اشاره فرموده اید ، هم دیده می شود. امروزه تیمارستانهای دنیا پر از افرادی هستند که گرفتار چنین توهّمات می باشند ؛ برخی از اینها خود را موجوداتی فضایی می انگارند یا خیال می کنند که با موجودات فضایی ارتباط دارند ، برخی دیگر خود را به جای دانشمندان بزرگ می پندارند ؛ حتّی افرادی نیز هستند که خود را پیامبر می دانند ، در حالی که برخلاف پیامبران که افزون بر معجزه ، هوش سرشاری هم داشتند ، اینها دچار مشکلات ادراکی می باشند.