(4/100129097)-   

پرسش:چند روز پيش نامه يتان را در مورد ساختار جهنم ديدم. مقاله واقعا بزرگي بود اما در واقع بنده نيازي به اين مطالب نداشتم. تقريبا نظر بنده هم آنچه بود که شما گفته ايد. اگر مي خواهيد در مورد چگونگي جهنم و بهشت بحث کنيم. يعني شما هم از جهنم تصوير سازي کنيد، منهم. بعد بنشينيم در مورد اين تصويرها، که جهنم دقيقا چه شکلي است و بهشت، بحث کنيم. دوما اين چيزهايي که در مقاله اشاره کرده ايد پايه نظريات بنده را شکل مي دهد. يعني من شخصا بحثي در اين مورد ندارم. بعضي از چيزها هستند که مطمئنم درستند. من که ديگر نمي دانم با شما چکار کنم که به حرف بنده اهميت بدهيد. اصلا يک موضوع شما انتخاب کنيد در مورد آن بحث کنيم. هر موضوع که خواستيد مهم نيست. فقط ديني باشد. بنده مطمئنم که قيامت قابل پيش بيني است. حتي مي توانم تا حدودي اين مطلب را ثابت کنم که در آينده مرگ از سر راه انسان برداشته شده و به بشريت عمر ابدي داده خواهد شد. و از روي اين مي شود به نتايج جالبي رسيد. راجع به هر مطلبي که مي خواهيد حاضر به بحثم.

پاسخ:

1ـ خداوند متعال می فرماید: كُلُّ نَفْسٍ ذائِقَةُ الْمَوْتِ ثُمَّ إِلَيْنا تُرْجَعُون ــــ هر کسی طعم مرگ را مى‏چشد، سپس شما را بسوى ما بازمى‏گردانند (العنكبوت:57)

البته مرگ یعنی ترقّی از عالم مادّه به عالم برزخ ، نه یعنی نابود شدن.

پس بحث ما با شما بر سر اینکه آیا روزی مرگ از پیش روی انسان برداشته خواهد شد یا نه؟ در حقیقت بحث بر سر این خواهد بود که آیا خدا راست می گوید یا شما؟ چون این آیه نیازی به تفسیر ندارد ؛ چرا که معنای روشنی دارد.

نیز عرض می شود که طبق براهین فلسفی ، مرگ امری است اجتناب ناپذیر؛ چون هر موجود مادّی دارای حرکت جوهری و وقتی این حرکت به اتمام رسید محال است حتّی برای یک لحظه بتوان آن موجود را حفظ نمود.

2ـ خداوند متعال می فرماید: َسْئَلُونَكَ عَنِ السَّاعَةِ أَيَّانَ مُرْساها قُلْ إِنَّما عِلْمُها عِنْدَ رَبِّي لا يُجَلِّيها لِوَقْتِها إِلاَّ هُوَ ثَقُلَتْ فِي السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ لا تَأْتيكُمْ إِلاَّ بَغْتَةً يَسْئَلُونَكَ كَأَنَّكَ حَفِيٌّ عَنْها قُلْ إِنَّما عِلْمُها عِنْدَ اللَّهِ وَ لكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لا يَعْلَمُونَ ـــ (ای پیامبر) درباره ی قيامت از تو سؤال مى‏كنند، که كى فرامى‏رسد؟! بگو: علمش فقط نزد پروردگار من است ؛ و هيچ كس نمى‏تواند وقت آن را آشكار سازد جز او. (قيامت) در آسمانها و زمين، سنگين است؛ و جز بطور ناگهانى، به سراغ شما نمى‏آيد! (باز) از تو سؤال مى‏كنند، چنان كه گويى تو از زمان وقوع آن با خبرى! بگو: علمش تنها نزد خداست؛ ولى بيشتر مردم نمى‏دانند. (الأعراف:187)

همچنین فرمود: يَسْئَلُكَ النَّاسُ عَنِ السَّاعَةِ قُلْ إِنَّما عِلْمُها عِنْدَ اللَّهِ وَ ما يُدْريكَ لَعَلَّ السَّاعَةَ تَكُونُ قَريباً ـــ مردم از تو درباره قيامت سؤال مى‏كنند، بگو:علم آن تنها نزد خداست! و چه مى‏دانى شايد قيامت نزديک باشد(الأحزاب:63)

این آیات نیز بدون هیچ تفسیری به روشنی بیان می کنند که زمان قیامت را جز خدا کسی نمی داند. پس در این باره ، اختلاف نظر شما با ما نیست بلکه شما با خدا اختلاف نظر دارید. و ظاهر ادّعا دارید که می توانید به خدا ثابت کنید که ـ معاذ الله ـ اشتباه می کند.

به هر حال اگر شما بر این دو ادّعای خودتان ادلّه ای دارید حاضریم ملاحظه نماییم. اگر قابل پذیرش بود می پذیریم و اگر نقدی داشتیم با اخلاص تمام و برادرانه تقدیم حضور می کنیم.