(3/100113906)-   

فوريت : عادي- دانشگاه :- مرجع تقليد: نامشخص - گروه سوال : كلام و دين پژوهي - جنسيت : زن - سن : نامشخص - دين : نامشخص - تاهل : متاهل - مدرک : نامشخص - رشته : نامشخص- نمايه :سوالات متفرقه
دريافت: 87/11/23  استخراج: 87/11/24  بازيابي: سيد مصطفي علم خواه : 87/11/27  

پرسش:الان طبق ترتيب جدولي که داديد کتابهاي استاد مطهري را بخونم با توجه به اينكه در اصول عقايدم مشکل دارم از جهان بيني و توحيد و اينها شروع نکنم؟
نظرتون راجع به کتاب بحثي مبسوط در آموزش عقايد جلد اول مؤلفان محسن غرويان، محمدرضا غلامي، سيد محمد مير باقري، نشر مؤسسه انتشارات درالعلم، چي هست؟

پاسخ:

کتابی که نام برده اید کتاب خوبی است ؛ لذا اگر سطح کتاب را برای خود مناسب تشخیص می دهید می توانید مطالعات خود را از همیین کتاب شروع بفرمایید. بعد از مطالعه ی کتاب مذکور و یا همزمان با آن و حتّی به جای آن می توانید آثار شهید مطهری را هم به ترتیبی در ادامه ذکر می شود مورد مطالعه قرار دهید.

البته برای اینکه بتوانید در امر مطالعه و تحکیم اعتقادات موفّق باشید لازم است که این کار را با حوصله ، در طولانی مدّت و برنامه ریزی شده انجام دهید. برای مثال اگر روزی 40 صفحه مطالعه داشته باشید کتب زیر را در عرض حدود دو سال می توانید مطالعه فرمایید. البته بهتر آن است که ابتدا از مقدار کمتر ـ مثلاً بیست صفحه در روز ـ شروع و به مرور مقدار مطالعه را افزایش دهید ؛ چون هر چه بیشتر مطالعه کنید سرعت مطالعه و انتقال مطلب شما نیز افزایش خواهد یافت.

حضرت عالی بعد از مطالعه ی برنامه ریزی شده ی اوّلین کتاب از مجموعه ی زیر ـ ان شاء الله ـ به وضوح رشد علمی و فکری خود را ملاحظه خواهید نمود و با پیشروی باز هم بیشتر ، این شکوفایی را بیشتر لمس خواهید کرد. و زمانی که کلّ این کتابها را به حول و قوّه ی الهی تمام نمایید توان آن را خواهید داشت که از کتب علمای بزرگوار دیگری چون آیةالله جوادی آملی ، علّامه حسن زاده آملی و استاد شجاعی را هم مطالعه فرمایید.

لیست آثار شهید مطهری به ترتیب مناسب برای جوانان (مورد 1 ، 2 ، 3 ، 4 درباره ی اصول دین و جهان بینی اسلامی ، مورد 5 مربوط به مساله جنسیّت و زنان ، مورد 6 اخلاقی و تربیتی ، مورد 7 تاریخی تربیتی و مورد 8 مربوط به قیام حسینی و مساله عزاداری است.)  

مجموعه آثار ، ج2 ، شامل کتابهای مقدّمه ای بر جهان بینی اسلامی (انسان و ایمان ،جهان بینی توحیدی ، وحی و نبوّت ، انسان در قرآن ، جامعه و تاریخ ، زندگی جاوید یا حیات ابدی)

2ـ مجموعه آثار ، ج4 ، شامل کتابهای توحید ، نبوت ، اصل عدل در اسلام ، امامت و رهبری ، معاد

3ـ مجموعه آثار ، ج3 ، شامل کتابهای کلام ، ختم نبوت‏ ، پيامبر امى ، ولاء ها و ولایتها ، مدیریت و رهبری در اسلام ، امدادهای غیبی در زندگی بشر ، درسی که از فصل بهار باید آموخت ، خورشید دین هرگز غروب نمی کند ، نبرد حقّ و باطل ، فطرت

4ـ مجموعه آثار ، ج1 ، شامل کتابهای عدل الهی ، انسان و سرنوشت ، علل گرایش به مادّی گری.

5ـ مجموعه آثار ، ج19 ، شامل کتابهای نظام حقوق‏ زن در اسلام ، مسأله حجاب ، پاسخ‏هاى استاد ، اخلاق جنسى

مجموعه آثار ، ج22 ، شامل کتابهای تعليم و تربيت‏ در اسلام ، حکمت عملی ، حکمتها و اندزها ، فلسفه اخلاق

7ـ مجموعه آثار ، ج16 ، شامل کتابهای سيره نبوى ، سيره ائمه اطهار ، جاذبه و دافعه على‏(ع) ، سیری در نهج البلاغه ، مشکلات علی (ع) ، صلح امام حسن (ع)

8ـ مجموعه آثار ، ج17، شامل کتاب حماسه ی حسینی