(2/100114966)-   

پرسشسير مطالعاتي دقيقي مي خواهم تا اطلاعاتم را به طور همه جانبه و پايه اي در مورد اسلام افزايش دهم، همچنين در اين راستا نياز به استادي دارم تا به سوالاتم پاسخ دهد، آيا كمكم مي كنيد؟

پاسخ:

معرّفی استاد برای ما مقدور نیست ؛ لذا خود حضرت عالی باید چنین کسی را در محلّ زندگی خود بیابید. امّا محقِقین این مرگز در خدمت شما بزرگوار هستند تا هر مشکلی در ضمن مطالعات آن به برخورد می کنید ، پاسخگویش باشند.
2ـ چند کتاب است که لازم است قبل و با و بعد از هر کتابی آنها را مطالعه فرمایید ؛ این کتابها عبارتند از: قرآن کریم ، نهج البلاغه ، رساله ی توضیح المسائل یا استفتائات مرجع تقلیدتان. همراه با اینها می توانید سیر مطالعاتی زیر را هم تعقیب نمایید. البته اگر این سیر را دشوار یافتید ، می توانید با ما در میان گذارید تا سیر آسانتری معرّفی شود.لکن تا زمانی که سیر مطالعاتی زیر را مناسب خود می دانید ، ترجیح آن است که به سیری آسانتر از آن تن ندهید. به قول شاعر معاصر ، جناب شهریار: شعر متوسّط نخوانید که متوسّط می مانید.
3ـ برای اینکه بتوانید در امر مطالعه و تحکیم اعتقادات موفّق باشید لازم است که این کار را با حوصله ، در طولانی مدّت و برنامه ریزی شده انجام دهید. برای مثال اگر روزی 40 صفحه مطالعه داشته باشید کتب زیر را در عرض حدود دو سال می توانید مطالعه فرمایید. البته بهتر آن است که ابتدا از مقدار کمتر ـ مثلاً بیست صفحه در روز ـ شروع و به مرور مقدار مطالعه را افزایش دهید ؛ چون هر چه بیشتر مطالعه کنید سرعت مطالعه و انتقال مطلب شما نیز افزایش خواهد یافت.
حضرت عالی بعد از مطالعه ی برنامه ریزی شده ی اوّلین کتاب از مجموعه ی زیر ـ ان شاء الله ـ به وضوح رشد علمی و فکری خود را ملاحظه خواهید نمود و با پیشروی باز هم بیشتر ، این شکوفایی را بیشتر لمس خواهید کرد. و زمانی که کلّ این کتابها را به حول و قوّه ی الهی تمام نمایید توان آن را خواهید داشت که از کتب علمای بزرگوار دیگری چون آیةالله جوادی آملی ، علّامه حسن زاده آملی و استاد شجاعی را هم مطالعه فرمایید.
لیست آثار شهید مطهری به ترتیب مناسب برای جوانان (مورد 1 ، 2 ، 3 ، 4 درباره ی اصول دین و جهان بینی اسلامی ، مورد 5 مربوط به مساله جنسیّت و زنان ، مورد 6 اخلاقی و تربیتی ، مورد 7 تاریخی تربیتی و مورد 8 مربوط به قیام حسینی و مساله عزاداری است.)
1
ـ مجموعه آثار ، ج2 ، شامل کتابهای مقدّمه ای بر جهان بینی اسلامی (انسان و ایمان ،جهان بینی توحیدی ، وحی و نبوّت ، انسان در قرآن ، جامعه و تاریخ ، زندگی جاوید یا حیات ابدی)
2
ـ مجموعه آثار ، ج4 ، شامل کتابهای توحید ، نبوت ، اصل عدل در اسلام ، امامت و رهبری ، معاد
3
ـ مجموعه آثار ، ج3 ، شامل کتابهای کلام ، ختم نبوت‏ ، پيامبر امى ، ولاء ها و ولایتها ، مدیریت و رهبری در اسلام ، امدادهای غیبی در زندگی بشر ، درسی که از فصل بهار باید آموخت ، خورشید دین هرگز غروب نمی کند ، نبرد حقّ و باطل ، فطرت
4
ـ مجموعه آثار ، ج1 ، شامل کتابهای عدل الهی ، انسان و سرنوشت ، علل گرایش به مادّی گری.
5
ـ مجموعه آثار ، ج19 ، شامل کتابهای نظام حقوق‏ زن در اسلام ، مسأله حجاب ، پاسخ‏هاى استاد ، اخلاق جنسى
6
ـ مجموعه آثار ، ج22 ، شامل کتابهای تعليم و تربيت‏ در اسلام ، حکمت عملی ، حکمتها و اندزها ، فلسفه اخلاق
7
ـ مجموعه آثار ، ج16 ، شامل کتابهای سيره نبوى ، سيره ائمه اطهار ، جاذبه و دافعه على‏(ع) ، سیری در نهج البلاغه ، مشکلات علی (ع) ، صلح امام حسن (ع)
8
ـ مجموعه آثار ، ج17، شامل کتاب حماسه ی حسینی