شرح کشف المراد-بخش توحید-استاد ربانی گلپایگانی

موضوعات:

بخش سوم: اثبات آفریدگار متعال
وجود خداوند متعال، صفات او و افعالش، سه فصل این بخش هستند. مطالب راجع به توحید ذاتی، صفاتی و افعالی در ضمن چندین مسأله در هر کدام از این سه فصل به بحث گذاشته شده است.
دلايل علم الهي
صفات ثبوتيه ذ…
تبيين علم خدا…
اثبات علم خدا…
عموميت قدرت…
اثبات برخي از صفات
دليل اثبات واج…
اثبات وجودخدا…

توضیحات کتاب:

کشف المراد فی شرح تجرید الاعتقاد، کتابی است کلامی. مصحح این کتاب در معرفی آن چنین نوشته است:

کتاب «تجرید الاعتقاد» تألیف سلطان المحققین خواجه نصیر الدین طوسی، اصل کتاب‌های کلامی و پیشگام آنهاست. این کتب با زیباترین ترتیب و بهترین نظام مسائلی اساسی را در بردارد که قبل از آن در هیچ کتابی نبوده است و بعد از آن نیز مانند آن نیاورده‌اند، بلکه همگی روزی‌خوار آن هستند.
و «کشف المراد فی شرح تجرید الاعتقاد» تألیفِ علامۀ علی الاطلاق،[۱] بهترین و اولین شرح بر آن است…[۲] روش این شرح، به شیوه‌ی «قال اقول» است، یعنی شارح، متن تجرید الاعتقاد را با قال (=گفت)، و شرح خود را با اقول (=می‌گویم) مشخص کرده است.

این کتاب از ۶ بخش (مقصد) تشکیل شده است.

بخش اول: امور عامه
عنوان بخش اول کتاب امور عامه است و مشتمل بر این فصول است: فصل اول: وجود و عدم فصل دوم: ماهیت و لواحق آن فصل سوم: علت و معلول

بخش دوم: جواهر و اعراض
فصول این بخش به قرار ذیل است: فصل اول:جواهر فصل دوم: اجسام فصل سوم: سایر احکام اجسام فصل چهارم: جواهر مجرد فصل پنجم: اعراض

بخش سوم: اثبات آفریدگار متعال
وجود خداوند متعال، صفات او و افعالش، سه فصل این بخش هستند. مطالب راجع به توحید ذاتی، صفاتی و افعالی در ضمن چندین مسأله در هر کدام از این سه فصل به بحث گذاشته شده است.

بخش چهارم: نبوت
در این بخش، ۷ مسأله راجع به موضوع نبوت مطرح شده است. این مسائل بدین قرارند: حُسن بعثت، وجوب بعثت، وجوب عصمت، راه شناخت صدق پیامبر، کرامات، وجوب بعثت در همۀ زمان‌ها، نبوت حضرت محمد(ص).

بخش پنجم: امامت
در این بخش نیز در ضمن ۹ مسأله، مسائل مرتبط با امامت بیان شده است: وجوب نصب امام بر خدا، وجوب عصمت امام، وجوب افضل بودن امام، وجوب نص، امامت بلافصل علی بن ابی طالب بعد از پیامبر، ادلۀ عدم امامت دیگر مدعیان، افضل بودن علی از دیگر صحابه، امامت سایر امامان دوازده‌گانه، احکام مخالفان.

بخش ششم: معاد
آخرین بخش این کتاب به معاد اختصاص یافته و ۱۶ مسأله را در خود جای داده است. البته مسألۀ شانزدهم این بخش به امر به معروف و نهی از منکر پرداخته است.

دانلود شرح بخش سوم کتاب:

شرح کشف المراد-بخش توحید-استاد ربانی گلپایگانی :
توجه: (جلسات بصورت کامل ضبط یا برگزار نشده است.)

 

 

آمار این صفحه: بازدید امروز:۱ بازدید کل: ۴,۵۴۳

یک فکر در “شرح کشف المراد-بخش توحید-استاد ربانی گلپایگانی”

 1. سلام تشکر فراوان از شما بابت ارائه ی کلاس استاد گرامی .
  مطالب ایشان توسط چندتن از خانم های طلبه جامعه الزهرا رشته ی کلام اسلامی پیگیری میشود و بسیار مفیدفایده است لذا خواهشمندیم الباقی کلاس ها را بارگذاری بفرمایید

  1. علیکم السلام
   فعلا فقط ۲۵ جلسه اول در دسترس است.
   در صورت دسترسی به حلسات جدید در اولویت بارگزاری قرار خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *