مصباح الانس – علامه حسن زاده آملی

مصباح الانس – علامه حسن زاده آملی

مصباح الانس - علامه حسن زاده آملی
مصباح الانس – علامه حسن زاده آملی

مصباح الأنس با نام کامل «مصباح الأنس بین المعقول و المشهود» کتابی است در شرح مزجی شمس الدین محمد بن حمزه فَناری، مشهور به ابن فناری (۸۳۴ – ۷۵۱ق)،به زبان عربی، بر مهم‌ترین اثر صدرالدین قونَوی؛یعنی «مفتاح الغیب» یا «مفتاح غیب الجمع و الوجود»، از شاگردان نامدار محی‌الدین عربی. متن و شرح، هر دو، از منابع مهم عرفان نظری و از متون آموزشی در این رشته می‌باشند.

شارح، به تأسی مولف مفتاح الغیب در تبیین قواعد کشفی به لسان عقل، سعی بلیغی نموده و کوشیده است تا هماهنگی عرفان و برهان و عقل و دل و شهود و نظر را نشان دهد.

مباحث کتاب شامل ابعاد مختلف توحید، ولایت، مقامات انسان و مراتب روحی او در دنیا و آخرت، علوم باطنی، رابطه بین عقل و شرع، اختلاف امت‌ها، معارف انبیاء، روش‌های سیر و سلوک معنوی، راه‌های کشف حقایق عرفانی، هستی شناسی عرفانی، مراتب و حقیقت وجود، حشر اجساد، تناسخ، اعیان ثابته، تجلیات حق تعالی، نسبت بین ذات و صفات خداوند، تشکیک معنوی وجود، علم به ذات و صفات خدا، کمال نفسانی، مقامات عرفاً، مراتب عشق و محبت به خداوند و اولیای الهی، اصول مربوط به نفس انسانی و رحمانی، عوامل وجود و خصوصیات انسان کامل، مورد بحث و بررسی تفصیلی قرار گرفته است.

نمایش عناوین و دانلود جلسات ۱ تا ۴۵:
نمایش عناوین و دانلود جلسات ۴۶ تا ۹۰:
نمایش عناوین و دانلود جلسات ۹۱ تا ۱۲۹:
نمایش عناوین و دانلود جلسات ۱۳۰ تا ۱۷۴:
نمایش عناوین و دانلود جلسات ۱۷۵ تا ۲۱۹:
نمایش عناوین و دانلود جلسات ۲۲۰ تا ۲۶۵:
آمار این صفحه: بازدید امروز:۱ بازدید کل: ۶,۶۴۶

یک فکر در “مصباح الانس – علامه حسن زاده آملی”

 1. سلام به محمد امین عزیزم
  اگر بخوام به صورت اجمالی درباره سیر فلسفه و عرفان صحبت کنم ، به دلیل اینکه بحث های معقول بحث های سنگیی هست بدون مقدمه نبایستی وارد فلسفه و عرفان شد .
  بهترین کاری که شما می توانید شروع کنید این هست که در ابتدا کتاب منطق و فلسفه شهید مطهری را که نسبتا کتاب کوچکی است شروع کنید و چند بار بخوانید تا ذهن شما نسبت به مباحث منطقی آمادگی پیدا کند.
  و در کنار اون یک دوره نحو مقدماتی و متوسط را هم کار کنید چراکه متون فلسفی و عرفانی ما همه به زبان عربی هستند و اگر بخواهید بهره کافی از آن را ببرید لازم هست که با عربی آشنایی داشته باشید.
  بعد از اون می توانید به سراغ کتاب منطق مرحوم مظفر بروید.برای منطق مظفر من پیشنهاد می کنم که از صوت های استاد زنجیرزن حسینی که در همین سایت موجود هست استفاده کنید چراکه بسیار عالی مباحث منطقی و فلسفی و عرفانی را کنار هم جلو می برند و هرچه لازم هست را به شما آموزش می دهند.
  بعد از منطق مظفر می توانید از کتاب بدایه علامه طباطبایی رحمه الله علیه استفاده کرده و بعد از آن به سراغ کتاب شریف نهایه الحکمه بروید .
  برای این دو کتاب هم من توصیه می کنم از صوت های استاد زنجیر زن استفاده بفرمایید.
  اگر این سه کتاب را به خوبی فرا بگیرید می توان گفت که پایه های حکمت متعالیه و عرفان نظری خودتان را مستحکم کرده اید و با توانایی بالا میتوانید به سراغ کتب بالاتر مثل اشارات و شفا و اسفار در فلسفه و تمهید و فصوص و مصباح در عرفان نظری بروید.

 2. با سلام
  بنده دانشجو هستم و به عرفان و فلسفه علاقه دارم ولی تقریبا هیچ اطلاعاتی درباره آن ندارم و میخوام شروع کنم بنظرتون بحث های علامه حسن زاده آملی خیلی سنگین نیستن برا شروع؟؟
  پیشنهاد دیگه ای ندارید برام؟
  لطفا راهنماییم کنید
  اطلاعات دینیم هم در سطح قابل قبولیه نسبت به دیگر هم سن هام
  ممنون

 3. با سلام و احترام
  ضمن تشکر فراوان از تلاش شما برای دسترسی آسان به معارف ناب اسلامی.
  لطفا اگر امکان دارد فایل فشرده مصباح الانس – علامه حسن زاده آملی را برای دانلود راحت تر بارگزاری نمایید.
  من الله توفیق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *