مقاله: اسلام شناسی-قانون تنازع ضعیف و قوی

مقاله: اسلام شناسی-قانون تنازع ضعیف و قوی :

پرسش:

سلام.به نظر من در دنياى ما انسانها قانون جنگل حاكمه.انسان قوي قويتر و انسان ضعيف ضعيف تر ميشود.خدا و كمك خواستن از او هم الكي و دروغ است.انسان هر چه بد باشد خوشبختتر است.ميدانم كه نظر شما برعكس منه،البته توقعي هم نيست از شما.تشكر

پاسخ:

اينكه قويتر پيروز است و ضعيفتر محكوم به نابودي است، شكّي در آن نيست. اين قانون جنگل نيست، بلكه قانون تمام جهان هستي است. فقط مشكل اينجاست كه شما بزرگوار، تصوّر نادرستي از جهان و انسان و قوّت و ضعف داريد.
جهان در نگاه عقل، يعني مجموعه ي عالم مادّه و عالم برزخ و عالم آخرت. وقتي جهان را خلاصه نموديد در زندگي موقّت دنيا، طبيعي است كه معادلات شما نتيجه ي درست نخواهند داد؛ چون بخشي از حقيقت را در معادلات خود ناديده گرفته ايد.
انسان در نگاه عقل، يعني موجودي كه در دنيا، با دست اختيار خويش، مشغول ساختن وجود برزخي و اخروي خود است؛ كه با همان وجود اخروي ساخت دست خودش، تا ابد زندگي خواهد نمود. لذا اگر خود را شقي ساخته، تا ابد شقي زندگي خواهد نمود و اگر خود را سعيد ساخته، تا ابد، خوشبخت حقيقي خواهد بود.
قويّ مطلق، خداست؛ و هر كسي بتواند خود را به او وصل كند، قدرت ابدي پيدا كرده و سعادتمند ابدي مي شود؛ و كسي كه خود را به او وصل نكند، تحت سلطه ي شيطان قرار گرفته و تا ابد به همراه شيطان، در جهنّم ابدي خواهد بود. شيطان، فقط در دنيا خودش را قوي نشان مي دهد در حالي كه در مجموع هستي، موجودي ذليل و ضعيف است.
كمك خواستن از خدا هم دو گونه است. برخي ها از خداي حقيقي كمك مي خواهند براي خوشبختي حقيقي و ابدي، و قطعاً هم به اين خوشبختي ابدي مي رسند. امّا برخي ديگر، چون نظر به ابديّت ندارند و فقط زندگي دنيا در نظرشان پررنگ است، خوشبختي مورد نظرشان هم خوشبختي موقّت دنيايي است كه همان خوشبختي حيواني است؛ يعني خوب خوردن و خوب خوابيدن و … . اينها مدام از خدا مي خواهند كه اين خوشبختي را به آنها بدهد در حالي كه خدا اين همه پيامبر را فرستاده كه به بشر بفهمانند كه اين خوشبختي، توهّم است. دنيا اساساً جاي خوشبختي و بدبختي نيست بلكه محلّ امتحان و خودسازي است. خوشبختي و بدبختي، بعد از مرگ معلوم مي شود.

آمار این صفحه: بازدید امروز:۱ بازدید کل: ۸۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *